Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Ochrona papryki w szklarniach i tunelach ogrzewanych
Ochrona papryki w nieogrzewanych tunelach foliowych i w polu.
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ochrona papryki w nieogrzewanych tunelach foliowych i w polu.

Warunki uprawy utrudniające rozwój szkodników.
Izolacja przestrzenna. Tunele nie powinny być ustawiane w bezpośrednim sąsiedztwie wieloletnich upraw jak: sadów, krzewów, lucerny lub koniczyny. Wymienione uprawy oraz dziko rosnące rośliny, głównie w okresie kwitnienia, przyci ągają swoim kolorem (żółtym, niebieskim lub białym) i zapachem nektaru cały szereg gatunków, które od wiosny przebywają rozproszone w okolicznym środowisku.
Mają one wówczas ułatwioną drogę do masowego zasiedlania papryki w tunelach foliowych.
Takie szkodniki jak: mszyce, wciornastki, przędziorki, zmieniki, miniarki i gąsienice różnych gatunków motyli są wielożerne, tj. uszkadzają i rozwijają się na wielu gatunkach upraw polowych np. mszyca brzoskwiniowa zimuje na drzewach pestkowych, przędziorek chmielowiec w sadach jabłoniowych czy zmieniki na chwastach. Tunele powinny być ustawione na podłożu, w którym nie stwierdzono obecności szkodników glebowych.
Stąd też, podczas wykonywania podstawowych zabiegów agrotechnicznych (podorywka, kultywatorowanie, itp. każde wybrane pod tunel stanowisko winno być zlustrowane pod kątem obecności w podłożu szkodników glebowych. Dotyczy to również kompostów użytych jako 34 podłoże. Nie jest wskazane bliskie sąsiedztwo szklarni, z uwagi na łatwość migracji tych samych szkodników lub ich bierne przeniesienie do tuneli.
Eksploatacja tuneli w okresie wegetacyjnym.

W wielu przypadkach, odstęp między tunelami wynosi około 100 cm. Przestrzenie te oraz bezpośrednio przylegające do szczytowych ścian tuneli są z reguły silnie zachwaszczone (ze stale kwitnącymi roślinami np. koniczyną) i zbyt wąskie aby wprowadzić sprzęt do orki lub zniszczenia chwastów. Stanowią więc znakomitą "przechowalnię" szkodników.
Sprzyja to szybkiemu zasiedlaniu roślin wewnątrz tuneli. Stąd też, wskazane jest zblokowanie osłon.
Pożądane byłoby również założenie szczelnych ram z siatką o oczkach nie przekraczających 1 mm, zainstalowanych w obu szczytowych częściach tuneli. Uniemożliwiają one wnikanie do wnętrza m.in. mszyc i wciornastków, które mogą przenosić choroby wirusowe.
Nie należy też zapominać o stałym odchwaszczaniu podłoża wewnątrz tunelu. W przypadku stwierdzenia obecności szkodników glebowych w ilościach zagrażających uprawie (3-4 larwy lub 1 uszkodzona roślina na 1m2), należy przyspieszyć zbiór owoców, a następnie, po sprzęcie roślin wykonać podorywkę lub orkę. Po zbiorach, niszczyć także chwasty, którymi odżywiają się szkodniki glebowe.
Zabiegi pozbiorcze w tunelach foliowych.

Wszystkie rośliny powinny być usunięte z tunelu, zanim temperatura ziemi nie spadnie poniżej 15 oC. Resztki roślinne należy niezwłocznie zniszczyć ponieważ znajdujące się w nich diapauzujące szkodniki, po przezimowaniu, mogą zasiedlać nowe nasadzenia w następnym roku. Wskazane jest jesienne zdejmowanie folii z konstrukcji i wykonywanie zimowej orki podłoża po dodaniu obornika.
Pozostawienie ziemi w ostrej skibie, w okresie zimowym, ogranicza liczebność szkodników. Część z nich jest wówczas niszczona mechanicznie, a część wyrzucona na powierzchnię ginie w warunkach niskich temperatur lub jest zjadana przez ptactwo.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron