Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Wymagania klimatyczne i glebowe buraka.
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe buraka
Odmiany buraka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu buraka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie buraka
Terminy i sposób uprawy
Zabiegi pielęgnacyjne buraka
Ochrona buraka przed chwastami
Choroby buraka
Szkodniki buraka ćwikłowego
Sposoby przechowania buraków
Przygotowanie buraków do sprzedaży
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ochrona buraka przed chwastami



     Istotnym czynnikiem decydującym o ilości i jakości plonu buraka ćwikłowego jest zachwaszczenie. Gdyby go próbować uprawiać z całkowitym pominięciem odchwaszczania, to straty plonu mogą przekroczyć nawet 80%. W badaniach wykonanych w Skierniewicach stwierdzono, że gdy uprawiano burak opierając system zwalczania chwastów głównie na ręcznym pieleniu, to opóźnienie pierwszego odchwaszczania o 17 dni powodowało obniżenie plonu o 21% (średnia z 14 lat obserwacji).
Oznacza to, że w przeliczeniu na 1 dzień, strata plonu, wynikająca z konkurencji chwastów, wynosiła ponad 1%. Świeża masa chwastów rosnących w uprawie buraka przez okres 44 dni od siewu wynosiła aż 7,9 t/ha (średnia z 15 lat obserwacji), przy czym wahała się w granicach 0,5- 15,6 t/ha w zależności od roku. Na jej wytworzenie chwasty pobierają z gleby duże ilości składników pokarmowych, pogarszając efektywność nawożenia. Największe straty powodują chwasty towarzyszące burakowi od początku wschodów do 6 tygodni po wschodach.
Później, kiedy rośliny buraka się rozrosną i zakryją liśćmi powierzchnię gleby, chwasty są mniej groźne. Jednak też nie należy ich lekceważyć. Występujące wtedy chwasty pogarszają ogólne warunki fitosanitarne, sprzyjają porażeniu buraka przez choroby i utrudniają przeprowadzenie zbioru. Ograniczają one dostęp światła do roślin, co może niekorzystnie wpływać na akumulację barwników betaksantynowych w korzeniach.

      Planowanie terminów odchwaszczania buraka ćwikłowego powinno być uzależnione od terminu siewu, liczebności chwastów i ich składu gatunkowego, dynamiki pojawiania się poszczególnych gatunków chwastów i faz rozwojowych buraka.
Do gatunków chwastów spotykanych na plantacjach buraka można zaliczyć: komosę białą, żółtlicę drobnokwiatową, szarłat szorstki, rdest powojowy, rdest plamisty, tasznik pospolity, tobołki polne, gorczycę polną, fiołek polny, chwasty rumianowate, chwastnicę jednostronną i wiele innych.
W strukturze zachwaszczenia dominują głównie roczne chwasty dwuliścienne, których udział przekracza zazwyczaj 70%. Dynamika pojawiania się poszczególnych gatunków zależy od ich wymagań, w stosunku do minimalnej temperatury niezbędnej do ich kiełkowania.
Np. wcześnie wysiewany burak, w początkowym okresie wegetacji, może być zachwaszczony przez gatunki kiełkujące już w temperaturze 2-5oC, takie jak komosa biała, rdest powojowy, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna, gorczyca polna, fiołek polny, starzec zwyczajny. Po połowie maja, oprócz wymienionych gatunków, w strukturze zachwaszczenia wzrasta udział gatunków ciepłolubnych, szczególnie takich jak: żółtlica drobnokwiatowa, szarłat szorstki, chwastnica jednostronna.

      W ochronie buraka należy wykorzystywać zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne ograniczające poziom zachwaszczenia, mianowicie:
  • Wybierać stanowiska po przedplonach możliwie jak najmniej zachwaszczonych, wolnych od perzu i wieloletnich chwastów dwuliściennych.
  • Do uprawy wybierać odmiany o dużych powierzchniach blaszek liściowych, szybko rosnące, dobrze zakrywające glebę, tolerancyjne na chwościka burakowego. Takie odmiany lepiej sobie radzą z konkurencją chwastów, niż odmiany o małych liściach i zredukowanej powierzchni przez chwościka burakowego.
  • W okresie od rozmarznięcia gleby do siewu niszczyć chwasty zabiegami mechanicznymi, ale nie powtarzać ich zbyt często, gdyż mogą doprowadzić do rozpylenia i przesuszenia gleby. Zamiast wielokrotnych uprawek lepiej przygotować pole jedną uprawką mechaniczną, np. agregatem uprawowym, glebogryzarką lub broną wirnikową. Ostatnią uprawkę najlepiej wykonać w zaciemnieniu- w jedną godzinę po zachodzie lub przed wschodem słońca. Uprawa w zaciemnieniu zmniejsza poziom zachwaszczenia i hamuje pojawianie się siewek chwastów.
  • W celu zniszczenia siewek chwastów pojawiających się przed wschodami buraka, można w kilka dni po siewie, wykonać bronowanie lekką broną lub broną chwastownik w poprzek lub skośnie w stosunku do rzędów. Bronowanie można powtórzyć po wschodach chwastów, gdy siewki buraka mają 4 -5 cm wysokości.
  • Przewidując mechaniczne zwalczanie chwastów w międzyrzędziach, odległości między rzędami dostosować do rozstawy kół ciągnika i posiadanych narzędzi do uprawek międzyrzędowych.
  • Pielenie ręczne i zabiegi mechaniczne w międzyrzędziach należy wykonywać płytko (na głębokość 1-3 cm), tylko w miarę potrzeby. Najlepiej usuwać chwasty w fazie liścieni i pierwszej pary liści. Pielić w czasie pochmurnej lub przekropnej pogody, albo wkrótce po deszczu lub nawadnianiu, gdy tylko możliwe jest wejście na pole. W zależności od dynamiki pojawiania się chwastów, na którą wpływają warunki cieplne i wilgotność gleby, trzeba wykonać 1-3 ręcznych pieleń i 1-3 mechanicznych uprawek międzyrzędowych.
    W latach o większej ilości opadów i w warunkach nawadniania odchwaszczać trzeba częściej niż w latach suchych. W buraku wysiewanym w kwietniu-maju, do czasu zakrycia międzyrzędzi, trzeba wykonać więcej zabiegów odchwaszczających niż w wysiewanym po połowie czerwca, zwłaszcza po przedplonach.
  • Ostatnią uprawkę międzyrzędową wykonywać jak najpóźniej, tuż przed zakryciem międzyrzędzi przez liście buraka. Gdy chwastów w tym czasie nie ma lub jest ich niewiele lepiej z niej zrezygnować, przyspieszy ona bowiem tylko szybkie kiełkowanie i wschody chwastów, które wyrosną ponad buraki już po zakryciu międzyrzędzi.
  • System korzeniowy zaawansowanych we wzroście chwastów może sięgać bardzo głęboko (np. komosy białej do 40 cm, chwastnicy jednostronnej do 50 cm), dlatego usuwanie takich chwastów z rzędów roślin może prowadzić do "wyrywania" razem z chwastami roślin buraka ćwikłowego. Gdy istnieje konieczność usuwania chwastów z rzędów trzeba to robić jak najwcześniej i bardzo ostrożnie.


      Do mechanicznego zwalczania chwastów można wykorzystać pielniki z nożami kątowymi i gęsiostópkami, najlepiej w połączeniu z międzyrzędowymi wałkami strunowymi. Pracę ręczną można ułatwić korzystając z motyk albo grac i spulchniaczy. Zalecane w niektórych krajach maszyny i narzędzia takie jak pielniki szczotkowe, pielniki palcowe, torsyjne i inne nie są u nas jeszcze dostępne.
Możliwe jest termiczne zwalczanie chwastów specjalnymi wypalaczami spalającymi propan. Zabieg taki można zastosować po wschodach chwastów, bezpośrednio przed siewem buraka, na całej powierzchni pola lub w rzędach, gdzie planowany jest wysiew nasion oraz do zwalczania chwastów w międzyrzędziach, stosując wypalacze z osłonami.

      Zachwaszczenie ograniczają różnego rodzaju organiczne ściółki i rośliny okrywowe, ale ich zastosowanie jest obecnie małe i niedostatecznie sprawdzone w buraku ćwikłowym, pomimo wielu badań na ten temat. W ekologicznej uprawie najlepiej używać roślin okrywowych wysiewanych jesienią, które zimą przemarzną.
Mogą to być przeciwmątwikowe odmiany gorczycy (Metex, Salvo) lub rzodkiew oleista, wysiewane jako międzyplon, w ilości około 20 kg/ha, które przed mrozami powinny dojść do początku kwitnienia, nie zawiązując nasion. W zależności od rejonu Polski takie międzyplony wysiewa się od połowy sierpnia do połowy września. Gdy warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu rozwojowi roślin i zawiązywaniu nasion, to należy międzyplon zniszczyć, zanim wytworzy nasiona rozdrabniając go mechanicznie (np. orkanem).
Gorczyca z zawiązanymi nasionami może być kłopotliwym chwastem. Wiosną, gdy dysponuje się specjalnym siewnikiem z tarczami krojowymi, można wysiewać buraki bez wiosennej uprawy roli. Lepiej jest jednak przemarzniętą roślinę okrywową wymieszać płytko z wierzchnią warstwą gleby agregatem uprawowym.

      Wymieszanie zaleca się wykonać w godzinach południowych lub popołudniowych, po kilku dniach pogodnych. Siać wtedy można zwykłym siewnikiem używanym do siewu warzyw. Taka ściółka dzięki zakrywaniu powierzchni przez stosunkowo długi czas oraz zawartości w gorczycy allelopatyn ogranicza rozwój chwastów, chociaż nie zabezpiecza przed nimi całkowicie.
Ponadto przeciwmątwikowe odmiany gorczycy zmniejszają porażenie korzeni buraka przez nicienie. Zastosowanie tego typu ściółki zostało w Polsce sprawdzone w uprawie buraka cukrowego i jest stosowane w praktyce.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Buraka Ćwikłowego Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron