Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Wymagania klimatyczne i glebowe buraka.
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe buraka
Odmiany buraka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu buraka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie buraka
Terminy i sposób uprawy
Zabiegi pielęgnacyjne buraka
Ochrona buraka przed chwastami
Choroby buraka
Szkodniki buraka ćwikłowego
Sposoby przechowania buraków
Przygotowanie buraków do sprzedaży
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa roli i przygotowanie pola



     Burak ćwikłowy jest rośliną o małych wymaganiach co do rodzaju gleby, ale wymaga jej starannej uprawy. Ze względu na głęboki system korzeniowy buraka, godnym polecenia jest głębokie spulchnienie podglebia przed jego uprawą, w celu zerwania podeszwy płużnej utrudniającej penetrację korzeni w głąb gleby.
Zbita podeszwa płużna, ograniczając przesiąkanie wody opadowej w głąb gleby, może niekiedy przyczyniać się do podtapiania roślin, co jest bezsprzecznie zjawiskiem niepożądanym. W rolnictwie ekologicznym stosowana jest zasada płytkiego odwracania gleby i mieszania wierzchniej warstwy roli oraz głębokiego jej spulchniania.
Pługa należy używać tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba przykrycia obornika, zwłaszcza słabo przefermentowanego, nawozów zielonych lub dużej masy resztek pożniwnych, których obecność na powierzchni roli mogła by utrudniać precyzyjny wysiew nasion na pożądaną głębokość. Głębokość takiej orki winna wynosić 15-18 cm.

      Narzędziami przydatnymi do spulchniania i mieszania roli są: glebogryzarka, kultywator, brona, brona talerzowa, brona wahadłowa i inne. Należy ich używać w umiejętny sposób, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszania gleby, jej rozpylenia i zniszczenia struktury.
Siew nasion buraka
Siew nasion buraka


     Przygotowanie gleby pod buraki rozpoczyna się bezpośrednio po zbiorze przedplonu i zależy od jego rodzaju oraz terminu zejścia z pola. Jeżeli burak uprawiany jest po zbożach, to najlepiej jest bezpośrednio po ich zbiorze wykonać podorywkę lub talerzowanie oraz bronowanie.
Dobrze jest następnie wysiać roślinę poplonową na zielony nawóz, np. facelię lub facelię z wyką, które przyorujemy późną jesienią. Gdy zachodzi konieczność wapnowania gleby, najlepiej jest je przeprowadzić bezpośrednio na ściernisko przed podorywką lub talerzowaniem. Głębsze spulchnienie gleby najlepiej jest wykonać późną jesienią, stosując orkę z pogłębiaczem lub głęboszowanie.
Wiosenna uprawa gleby pod buraki, do momentu wysiewu nasion, ogranicza się w zasadzie tylko do uprawek lekkim agregatem, składającym się z brony i wału strunowego, w celu niszczenia chwastów, ewentualnie w celu płytkiego wymieszania z glebą dobrze przefermentowanego kompostu.

      Uprawiając buraki ćwikłowe jako poplon, zwłaszcza na glebach cięższych, niekiedy istnieje potrzeba głębszego spulchnienia gleby po zbiorze przedplonu. Lepiej jest wówczas zastosować głęboszowanie na głębokość 30- 35 cm, niż orkę z pogłębiaczem. Po głęboszowaniu pole należy natychmiast uprawić agregatem z wałem strunowym.
Jeśli przedplon zostawia dużo resztek pożniwnych, to należy je rozdrobnić i wymieszać z glebą przy użyciu glebogryzarki, ewentualnie wykonać płytką orkę.
Zabiegów uprawowych nie należy wykonywać w warunkach nadmiernej wilgotności gleby, jak też przy dotkliwej suszy, gdyż można doprowadzić do jej zbrylenia.
W celu ograniczenia ugniatania gleby przez koła ciągników, zaleca się agregatowanie maszyn i narzędzi. Ugniataniu gleby można zapobiegać również, zwłaszcza w zespole uprawek przedsiewnych, przez zakładanie na tylną oś ciągnika kół bliźniaczych.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Buraka Ćwikłowego Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron