Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Uprawa drzew pestkowych
Lokalizacja uprawy drzew pestkowych
Dobór gleby dla drzew pestkowych
Przygotowanie stanowiska dla drzew pestkowych
Wymagania pokarmowe drzew pestkowych
Odmiany drzew pestkowych
Podkładki dla drzew pestkowych
Sadzenie drzew pestkowych
Formowanie koron drzew pestkowych
Nawadnianie uprawy drzew pestkowych
Ochrona przed przymrozkami drzew pestkowych
Szkodniki upraw drzew pestkowych
Ochrona uprawy drzew pestkowych
Choroby drzew pestkowych
Chwasty w uprawie drzew pestkowych
Zbiór owoców pestkowych
Przygotowanie owoców pestkowych do obrotu
Sprzedaż owoców pestkowych
Uprawa drzew ziarnkowych
Uprawa orzechów
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania pokarmowe drzew pestkowych

Sposób intensywnego nawożenia. Niedopuszczalne przy uprawie ekologicznej.
Sposób intensywnego nawożenia. Niedopuszczalne przy uprawie ekologicznej.


     Oprócz odczynu gleby także zawartość niezbędnych składników mineralnych silnie determinuje wzrost i rozwój roślin. W produkcji ekologicznej nawożenie roślin powinno nie tylko pokrywać ich potrzeby pokarmowe, ale także zwiększać zawartość składników mineralnych w formie zapasowej. Jest niezmiernie ważne, żeby przyswajalne składniki mineralne w glebie występowały w odpowiednich proporcjach między sobą. Od tego będzie zależało zrównoważone odżywianie roślin, a w konsekwencji ich dobry wzrost i plonowanie. Nawożenie winno opierać się na następujących kryteriach diagnostycznych: analizie gleby, analizie materiału roślinnego oraz ocenie wizualnej wzrostu i plonowania roślin. Analiza gleby określa możliwości pobierania składników mineralnych przez roślinę. Podstawowa analiza gleby poza pH obejmuje także zawartość przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu.

      Gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia niedoborów mikroelementów takich jak żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, analiza gleby powinna być poszerzona również o zawartość wymienionych składników. W przypadku, gdy odczyn gleby jest zbyt niski (pH<5,5) lub gdy zawartość określonego składnika jest poniżej wartości optymalnej, konieczne jest wapnowanie i nawożenie danym składnikiem. Analizę gleby wykonuje się przed założeniem sadu oraz co 3 lata na glebach lekkich lub co 4 lata na glebach zwięzłych po założeniu plantacji. Próbki gleby pobiera się z warstwy próchnicznej oraz warstwy położonej niżej. W sadach, gdzie utrzymywany jest ugór mechaniczny w rzędach drzew, próbki gleby pobiera się spod ugoru w połowie odległości między rzędem roślin a brzegiem murawy. W przypadku, gdy w sadzie stosowane jest nawadnianie kropelkowe, próbki gleby należy pobrać około 20 cm od kroplownika.

     Analiza tkanek roślin określa ich stan odżywienia. Najczęściej do analizy mineralnej wykorzystuje się liście z długopędów, dla których opracowane są tzw. liczby graniczne. Analiza liści jest szczególnie przydatna dla określenia potrzeb nawożenia fosforem, potasem oraz magnezem. Liście do analizy pobiera się na przełomie lipca i sierpnia. Liście muszą być zdrowe i pochodzić z roślin, których wzrost i owocowanie są typowe dla danego sezonu. Próbki liści pobiera się w kolejnych dwóch latach w cyklu czteroletnim, oddzielnie dla różnych odmian oraz kwater charakteryzujących się zróżnicowaną historią nawożenia. Ocena wizualna wzrostu i plonowania roślin jest cennym uzupełnieniem analiz chemicznych. Ma ona szczególnie duże znaczenie w nawożeniu azotem. Nie występuje z reguły obawa o przenawożenie azotem w uprawach ekologicznych, a wystąpić może sporadycznie brak tego składnika. Zasilanie roślin azotem odbywa się głównie w oparciu o nawozy naturalne (przefermentowany obornik, gnojówka, gnojowica, pomiot ptasi) i organiczne (np. kompost, torf, słoma, nawóz zielony).

      W przypadku roślin sadowniczych, których wymagania pokarmowe w stosunku do azotu są mniejsze niż większości roślin rolniczych i warzywnych, w dawkach nawozów naturalnych i organicznych nie powinno się wnosić więcej niż 100 kg N /ha w ciągu roku. Należy pokreślić, że w produkcji ekologicznej dopuszcza się stosowanie nawozów naturalnych pochodzących z gospodarstw rolnych innych niż ekologiczne, tylko po uzgodnieniu z upoważnioną jednostką certyfikującą.

      Nawozy organiczne i naturalne: szczególnie gnojówka i gnojowica powinny być stosowane tylko w okresie wiosenno-letnim. Można je stosować przez system nawodnieniowy (fertygacja). Używa się wtedy nawozów dobrze rozpuszczalnych w wodzie, które są dopuszczone do obrotu na podstawie przepisów o nawozach i nawożeniu. W produkcji ekologicznej obok nawozów naturalnych i organicznych dopuszczone jest stosowanie wybranych nawozów mineralnych. Do wapnowania gleb używa się węglanu wapnia lub węglanu magnezowo-wapniowego pochodzenia naturalnego oraz wapna defekacyjnego. Do nawożenia roślin fosforem stosuje się mączki fosforytowe, potasem - kopalniane sole potasowe, a magnezem ń siarczan magnezu.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron