Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Uprawa drzew pestkowych
Lokalizacja uprawy drzew pestkowych
Dobór gleby dla drzew pestkowych
Przygotowanie stanowiska dla drzew pestkowych
Wymagania pokarmowe drzew pestkowych
Odmiany drzew pestkowych
Podkładki dla drzew pestkowych
Sadzenie drzew pestkowych
Formowanie koron drzew pestkowych
Nawadnianie uprawy drzew pestkowych
Ochrona przed przymrozkami drzew pestkowych
Szkodniki upraw drzew pestkowych
Ochrona uprawy drzew pestkowych
Technika ochrony drzew pestkowych
Choroby drzew pestkowych
Chwasty w uprawie drzew pestkowych
Zbiór owoców pestkowych
Przygotowanie owoców pestkowych do obrotu
Sprzedaż owoców pestkowych
Uprawa drzew ziarnkowych
Uprawa orzechów
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ochrona uprawy drzew pestkowych     Ekologiczne metody ochrony roślin opierają się głównie na wykorzystaniu do zwalczania chorób i szkodników ich wrogów naturalnych (pożyteczne mikroorganizmy, drapieżne i pożyteczne owady, owadożerne ptaki i ssaki) oraz związków pochodzenia mineralnego i roślinnego. Środki ochrony roślin pochodzenia naturalnego są na ogół mniej efektywne niż związki syntetyczne, działają prawie wyłącznie powierzchniowo i kontaktowo oraz nie rozprzestrzeniają się systemicznie w roślinach. Ponadto, okres ich działania jest zwykle krótszy niż związków syntetycznych. Metody ekologiczne nie dają gwarancji uzyskania w każdym czasie i miejscu odpowiedniej ilości plonu o zadowalającej jakości. Do stosowania w sadach ekologicznych dopuszcza się syntetyczne biologicznie czynne substytuty oraz organizmy żywe, o których będzie mowa przy opisie zwalczania konkretnych chorób i szkodników.

     U podstaw ograniczania występowania organizmów szkodliwych w uprawach prowadzonych metodami ekologicznymi leży poznanie biologii i ekologii szkodników oraz czynników chorobotwórczych, a także ich antagonistów. Wiedza dotycząca tych zagadnień pozwala na opracowanie metody lub zespołu metod przeciwdziałających szkodliwości agrofagów.

Grupa Preparaty Rodzaj i przeznaczenie
Środki zawierające Miedź Champion 50 WP, Cuproxat 345 SC, Funguran-OH 50 WP, Kocide 101 WP, Mag 50WP, Miedzian 50 WG/WP, Miedzian Extra 350 SC Fungicydy (rak bakteryjny drzew pestkowych, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, dziurkowatość liści drzew pestkowych, torbiel śliwy, kędzierzawość liści brzoskwini)
Środki zawierające woski Balsam sadowniczy PA, Baumwachs Pomona PA, Tervanol PA Do zabezpieczania ran po cięciu.
Środki zawierające olej parafinowy Paroil 95 SC Promanal 60 EC Insektycydy (zwalczają przędziorki - głównie jaja - i misecznika śliwowego).
Para Sommer 75 EC Insektycyd (zwalcza przędziorki, głównie jaja, również larwy i pierwsze stadium nimf).
Środki zawierające oleje mineralne Insektycydy (zwalczają przędziorki - głównie jaja - szpeciele, jaja zimowe mszyc, jaja miodówek, jaja piędzików, skorupiki, miseczniki)
Środki zawierające mikroorganizmy Polagrocyna PC (bakterie Agrobacterium radiobacter K84) Dipel 3,2 WP (kryształki i przetrwalniki Bacillus thuringensis var. Kurstaki) Thuridan-Krem PA (kryształki i przetrwalniki Bacillus thuringensis Berliner) Bakteriocyd (guzowatość korzeni). Insektycyd (zwalcza gąsienice zjadające liście na drzewach i krzewach owocowych). Insektycyd (zwalcza gąsienice motyli żerujące na drzewach i krzewach owocowych).
Środki zawierające żywe organizmy Larvanem (nicień Heterorhobolitis megidis) Insektycyd (zwalcza opuchlaki i pędraki).
Środki zawierające naturalne pyretrum Insektycyd zwalcza szkodniki uszkadzające pąki, liście i owoce
Piasek kwarcowy Repentol 6 PA (piasek kwarcowy i glinka malarska) Repelent (odstrasza zające, dzikie króliki, sarny i jelenie).
Szare mydło (mydło potasowe) Insektycyd zwalczający mszyce


     Niechemiczne metody ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami należą do najważniejszych elementów ekologicznej produkcji owoców. Obejmują one metody: agrotechniczne, mechaniczne i biologiczne. Spośród metod agrotechnicznych można uwzględnić między innymi cięcie drzew z szerokimi kątami rozwidleń i luźnymi koronami, w których patogenny i szkodniki mają gorsze warunki rozwoju, zabiegi mechaniczne, usuwanie opadłych liści, porażonych owoców (tzw. mumii), porażonych pędów, konarów, a nawet całych drzew. Możliwe jest także zaprawianie korzeni drzewek przed sadzeniem preparatem o nazwie Polagrocyna, dzięki temu zapobiega się guzowatości korzeni, a także wykorzysuje roztocze drapieżne z rodziny Phytoseiidae do ograniczania występowania przędziorków.

     Niezwykle ważne w ekologicznej produkcji jest przewidywanie i właściwa ocena zagrożenia ze strony szkodników i patogenów. Monitoringu dokonuje się wizualnie, bądź też przez strząsanie, czerpakowanie i odławianie. Rozwój badań nad chemiczną komunikacją owadów stworzył nowe możliwości w monitorowaniu i zwalczaniu wielu ważnych grup szkodników. W miarę poznawania i syntetyzowania feromonów kolejnych gatunków roślinożerców ten sposób regulacji ich populacji będzie znajdował coraz szersze zastosowanie.

     W ograniczeniu problemów ze szkodnikami i patogenami bardzo ważna jest jakość materiału nasadzeniowego. Tylko zdrowy i odpowiednio wyprodukowany materiał szkółkarski wolny od chorób i szkodników gwarantuje, że w pierwszych latach po posadzeniu nie powinny one sprawiać większego kłopotu. Natomiast posadzenie roślin zawirusowanych lub porażonych przez trudne do zwalczenia patogeny i zasiedlonych przez szkodniki, nie daje żadnej gwarancji powodzenia podjętej produkcji.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron