Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Zabiegi profilaktyczne
Agrowłókniny i agrotkaniny
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zabiegi profilaktyczne     W ekologicznej ochronie cebuli powinno się wykorzystywać zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne ograniczające poziom zachwaszczenia takie jak:
 • Nie lokalizować plantacji na polach, gdzie występują chwasty wieloletnie, np. ostrożeń polny, a szczególnie skrzyp polny. Dla poprawienia fizycznych właściwości gleby można stosować spulchnianie gleby poniżej warstwy ornej wykonując głęboszowanie. Zabieg ten jest ryzykowny na polach gdzie występuje skrzyp polny. Korzeni się on głęboko i jego podziemne kłącza przerastają glebę aż na głębokość 1-2 m. Głęboszowanie pobudza skrzyp i inne chwasty wieloletnie do silnego rozmnażania się.
 • Unikać nawożenia źle przefermentowanym obornikiem zawierającym duże ilości zdolnych do kiełkowania nasion chwastów.
 • Cebulę uprawiać po przedplonach wcześnie schodzących z pola, po których jest dużo czasu na częściowe zniszczenie chwastów w zespole uprawek pożniwnych (np. zboża). Rośliny motylkowate (peluszka, wyka) i różne mieszanki uprawiane w plonie głównym, czy też poplony (np. gorczyca biała) na przyoranie (nawozy zielone), mają też istotne znaczenie w zmniejszaniu potencjalnego zachwaszczenia pod warunkiem, że tworzą zwarty łan.
 • Uprawki przedsiewne, we wcześnie wysiewanej cebuli mają niewielkie znaczenie w zmniejszaniu zachwaszczenia pola, chociaż mogą niszczyć część chwastów kiełkujących w niskich temperaturach, nawet w czasie łagodnej zimy. Pobudzają one nasiona chwastów do kiełkowania i powodują, że ich wschody pojawiają się przeważnie przed lub równolegle ze wschodami cebuli. Liczbę uprawek przed siewem ograniczać do minimum, aby nadmiernie nie przesuszyć gleby. Najlepiej przygotować pole do siewu jedną uprawką agregatem uprawowym, glebogryzarką lub broną wirnikową. Ostatnią uprawkę przedsiewną najlepiej wykonać w zaciemnieniu w jedną godzinę po zachodzie lub przed wschodem słońca. Uprawa w zaciemnieniu zmniejsza poziom zachwaszczenia i hamuje pojawianie się siewek chwastów.
 • Powierzchnię gleby przed sadzeniem rozsady cebuli lub dymki można ściółkować materiałami nieprzepuszczającymi światła, np. czarną folią, lub czarną włókniną. Ściółka nie chroni całkowicie cebuli przed chwastami. Między pasami folii rosną chwasty, które trzeba zwalczać mechanicznie lub ręcznie. W nacięciach folii czy włókniny, obok roślin cebuli też wyrastają chwasty. Podczas ich usuwania łatwo jest wyrwać lub uszkodzić posadzone rośliny.
 • Siewki chwastów przed wschodami cebuli można zniszczyć bronowaniem wykonanym w poprzek lub skośnie w stosunku do rzędów lekką broną lub broną chwastownik w 5-7 dni po siewie. Bronowanie można powtórzyć, po wschodach, jednak nie można opóźniać tej czynności. Zabieg ten z reguły powoduje przerzedzenie wschodów i wymaga zwiększenia normy wysiewu. Obecnie rzadko stosuje się bronowanie zasiewów cebuli.
 • Przewidując mechaniczne zwalczanie chwastów, odległości między rzędami należy dostosować do rozstawy kół ciągnika i posiadanych narzędzi do uprawek międzyrzędowych.
 • Pielenie ręczne i zabiegi mechaniczne wykonywać płytko (na głębokość 1-3 cm), tylko w miarę potrzeby ń po pojawieniu się chwastów. Najlepiej usuwać chwasty w fazie liścieni i pierwszych par liści. Pielić w czasie pochmurnej lub przekropnej pogody, wkrótce po deszczu lub nawadnianiu i po przeschnięciu gleby umożliwiającym wejście na pole.
 • Najtrudniejsze są do zniszczenia chwasty rosnące w rzędach cebuli. Niezależnie od uprawek międzyrzędowych muszą być one usunięte ręcznie. Nakład pracy na ręczne pielenie cebuli z siewu mieści się w granicach 800 -1200 robotnikogodzin na ha. Pielenie można wykonać dopiero wtedy, gdy chwasty da się uchwycić ręką. Usuwanie małych, ledwie widocznych siewek chwastów i wybieranie ich spomiędzy roślin cebuli jest trudne i podczas najstaranniej wykonywanego pielenia część siewek jest wyrywana z chwastami. Cebulę należy pielić przynajmniej 3 razy. Pierwszy raz jak najwcześniej - przed osiągnięciem przez cebulę fazy flagi, a najpóźniej w tej fazie wzrostu. Drugi raz - mniej więcej w połowie krytycznego okresu konkurencji chwastów (w fazie 1,5 - 2 liści). Trzecie pielenie należy wykonać w fazie 3-4 liści. W praktyce ze względu na różny przebieg pogody nie zawsze udaje się usunąć chwasty we właściwych terminach. W cebuli z dymki mogą wystarczyć- 2 a czasem 1 pielenie, uzupełnione 1-2 uprawkami międzyrzędowymi. Każda kolejna uprawka międzyrzędowa nie powinna być wykonywana głębiej niż poprzednia, aby nasion chwastów nie przemieszczać bliżej powierzchni gleby.
 • Pierwszą uprawkę międzyrzędową wykonać, gdy tylko są widoczne rzędy cebuli - najlepiej w fazie "flagi". Należy uważać, aby nie prowadzić noży pielników, czy innych narzędzi, zbyt blisko roślin, gdyż grozi to uszkodzeniem korzeni, a nawet części nadziemnych. Ostatnią uprawkę wykonać najpóźniej przed wytworzeniem przez cebulę 5-6 liści. Niszczenie chwastów uprawkami międzyrzędowymi, ma największe znaczenie w cebuli uprawianej w rozstawie 40-50 cm. W uprawie pasowo-rzędowej, gdy odległość między rzędami w pasie wynosi 27-30 cm oraz przy wysiewie w podwójne rzędy, gdzie odleg łość między zbliżonymi rzędami wynosi 8 cm, a między rzędami podwójnymi tylko 24 cm, możliwość stosowania uprawek jest ograniczona.
 • W cebuli z siewu około 90% nakładów pracy pochłania odchwaszczanie rzędów i pasa tuż przy rzędzie roślin. Zmechanizowanie zabiegów pielęgnacyjnych tradycyjnymi pielnikami, zaopatrzonymi w różnego rodzaju noże w niewielkim stopniu wpływa na obniżenie nakładów na odchwaszczanie.


     Do mechanicznego zwalczania chwastów można w naszych warunkach wykorzystać pielniki z nożami kątowymi i gęsiostópkami, najlepiej w połączeniu z międzyrzędowymi wałkami strunowymi, lub bardzo płytko działające wolnoobrotowe glebogryzarki międzyrzędowe. Pracę ręczną można ułatwić korzystając z motyk albo grac i spulchniaczy. W rzędach można wycinać chwasty nożem, najlepiej o łukowato wygiętym ostrzu. Zalecane w niektórych krajach maszyny i narzędzia takie jak pielniki szczotkowe lub palcowe i inne nie są u nas jeszcze dostępne.

Możliwe jest termiczne zwalczanie chwastów specjalnymi wypalaczami spalającymi propan. Zabieg taki można zastosować po wschodach chwastów na całej powierzchni pola bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem, albo rzędowo- w miejscach przewidywanych rzędów. Można też zwalczać chwasty w międzyrzędziach stosując wypalacze z osłonami. Szczególnie w cebuli z dymki możliwe jest stosowanie wypalaczy po wschodach w rzędach roślin.
Uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą są przemijające. Wypalacze w cebuli nie były w Polsce badane i nie są obecnie dostępne.

     Zachwaszczenie można ograniczyć różnymi ściółkami organicznymi i uprawą roślin okrywowych. W ściółkę i w rozdrobnione rośliny okrywowe praktycznie nie można wysiać nasion, trudno jest też posadzić rozsadę lub dymkę, dlatego w miejscu planowanych rzędów roślin uprawia się wąski pas gleby (o szerokości 10 cm). W miejscach wzruszenia gleby, czyli w rzędach roślin będą rosły chwasty i ręczne odchwaszczanie będzie niezbędne.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron