Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Wymagania klimatycze i glebowe marchwi
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi
Odmiany marchwi
Płodozmian i stanowiskow zmianowaniu marchwi
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie marchwi
Metody uprawy marchwi- terminy
Pielęgnacja marchwi
Chwasty marchwi
Choroby marchwi
Szkodniki marchwi-zwalczanie
Zbiór i przechowywanie marchwi
Wymagania jakościowe i przygotowanie marchwi do transportu
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi

     Marchew ma głęboki korzeń palowy, którym w późniejszym okresie wegetacji może czerpać składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby. Jedynie w początkowym okresie wzrostu rośnie wolniej i musi korzystać ze składników dostępnych w płytszej warstwie. Ilość składników mineralnych pobieranych z plonem zależy od typu gleby na jakiej marchew jest uprawiana, rodzaju stosowanego nawożenia i odmiany. Obecnie uprawiane odmiany marchwi plonują lepiej i mają dużo większe wymagania pokarmowe niż uprawiane 40 - 50 lat temu.

Ilość składników mineralnych (kg/ha) pobrana z plonem korzeni marchwi w wysokości 50 ton/ha
Rodzaj gleby N P K Ca Mg
Piaszczysta* 220 27 312 - -
Organiczna** 215 51 275 152 52

Źródło: * - Starck, 1997; ** - Rubatzky 1999



     Zapotrzebowanie na potas, tak jak u wielu warzyw korzeniowych jest dość duże. Zawartość potasu w marchwi wzrasta wraz ze wzrostem nawożenia. Optymalna zawartość dostępnego dla roślin potasu w glebie powinna wynosić 150 - 250 mg/l.
Drugim z kolei składnikiem pobieranym w większej ilości jest azot. Brak tego składnika może zahamować wzrost roślin, szczególnie w okresie młodocianym. Później marchew, podobnie jak kapusta, może korzystać z azotu zgromadzonego w głębszych warstwach gleby, nawet poniżej 1,3 m. Odmiany o dłuższym okresie wegetacji, rozwijają silniejszy system korzeniowy i mogą pobierać azot z głębszych warstw gleby niż odmiany wczesne, o krótkim okresie wegetacji. Optymalna dla marchwi zawartość dostępnego azotu w glebie określana jest na 70 -120 mg/l.
Duże znaczenie plonotwórcze przypisywane jest też fosforowi i miedzi. Na ogół rośliny pobierają fosfor z górnej warstwy gleby, ale wykorzystują również znaczne ilości z warstw głębszych 60 do 90 cm. Łatwiej jest pobierany fosfor dostarczany z bieżącym nawożeniem, niż pochodzący z resztek pożniwnych. Dla prawidłowego wzrostu roślin zawartość przyswajalnego fosforu w glebie powinna wynosić od 60 do 80 mg/dm3.

     Obiektywną ocenę zasobności gleby w składniki pokarmowe można przeprowadzić tylko po wykonaniu analizy chemicznej gleby. Na ogół wystarcza to dla ustalenia potrzeb wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe. W przypadku stosowania wyłącznie nawożenia organicznego trzeba jeszcze uwzględniać składniki uwalniane stopniowo w okresie wegetacji. O stanie odżywienia roślin można wnioskować na podstawie wyglądu roślin.
Stosując systematycznie nawozy organiczne jak: kompost, obornik, mieszanki z motylkowymi i inne, na ogół rzadko można się spotkać z niedoborem mikroelementów. Może się to zdarzyć przy zmianie odczynu gleby spowodowanym np. błędami w wapnowaniu gleby, nadmiernymi opadami, okresowym zalaniem roślin, suszą lub przenawożeniem jednym składnikiem, który blokuje pobieranie przez roślinę innego. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie niedoboru któregoś z makroskładników.

      Duży wpływ na pobieranie składników mineralnych ma odczyn i temperatura gleby. Na glebach, których pH jest niższe od 6 następuje ograniczenie dostępności N, P i K. Kwaśny odczyn gleby pogarsza jej strukturę, stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju wielu organizmów glebowych. Gleby takie zawierają z reguły mniej Ca i Mg, może wzrastać w nich nadmiernie zawartość manganu, żelaza i aluminium. W glebach o odczynie zasadowym obniża się dostępność wszystkich mikroelementów, z wyjątkiem molibdenu.
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron