Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Wymagania klimatycze i glebowe marchwi
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi
Odmiany marchwi
Płodozmian i stanowiskow zmianowaniu marchwi
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie marchwi
Metody uprawy marchwi- terminy
Pielęgnacja marchwi
Chwasty marchwi
Ograniczanie zachwaszczenia marchwi
Choroby marchwi
Szkodniki marchwi-zwalczanie
Zbiór i przechowywanie marchwi
Wymagania jakościowe i przygotowanie marchwi do transportu
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Chwasty marchwi



      Ochrona przed chwastami Marchew jest gatunkiem silnie reagującym na konkurencję chwastów. Wschodzi zwykle po około 10-15 dniach, a w warunkach niesprzyjających kiełkowaniu nawet dłużej i w początkowym okresie wegetacji nie stanowi żadnej konkurencji dla wcześnie pojawiających się chwastów. Z uwagi na słabe zacienianie powierzchni gleby, potrzeba zwalczania chwastów w marchwi obejmuje dłuższy okres, niż u wielu innych gatunków warzyw.

      Szkodliwość zachwaszczenia zależy od gatunków występujących chwastów, ich liczebności, okresu trwania konkurencji oraz udziału gatunków dominujących, które stanowią największe zagrożenie. Nieliczne, niskie gatunki chwastów, wytwarzające niewielką biomasę, są stosunkowo mało konkurencyjne dla marchwi, natomiast większość z nich, a zwłaszcza komosa biała, żółtlica drobnokwiatowa czy rumianowate są wyjątkowo groźne dla tej rośliny. Zaniechanie odchwaszczania od siewu do zbioru, przy bardzo dużej liczebności chwastów, może obniżyć plon, w niektórych przypadkach nawet do 100%.
W systemie produkcji ekologicznej nie dąży się do całkowitej eliminacji chwastów z plantacji, ale do ograniczenia ich wpływu na wzrost i plon rośliny uprawnej. W walce z chwastami, zwłaszcza w okresie przestawiania się na gospodarkę ekologiczną, należy położyć szczególny nacisk na poprawienie właściwości gleby, jej struktury oraz wszelkie zabiegi zapobiegające zachwaszczeniu, aby ograniczyć zapas nasion w glebie.

      Potrzebę odchwaszczania określa tzw. krytyczny okres konkurencji chwastów, który dla marchwi zaczyna się w momencie pojawienia się wschodów i trwa od 1/3 do 1/2 okresu wegetacji. W tym czasie pole powinno być pozbawione chwastów. Po przejściu tego okresu na plantacji dopuszcza się niewielką ilość chwastów, jednak w takim nasileniu, aby nie wpływały one negatywnie na rozwój i plonowanie marchwi, przy czym nie można dopuścić do wytworzenia i wydania nasion.
Ochrona przed chwastami w ekologicznej uprawie marchwi obejmuje metody zapobiegawcze, powodujące ograniczenie zachwaszczenia takie jak: zmianowanie, uprawa miedzyplonów i nawozów zielonych, prawidłowa agrotechnika, odpowiedni termin i norma wysiewu, ściółkowanie i mulczowanie, a także metody bezpośrednie, eliminujące chwasty w trakcie uprawy, do których można zaliczyć zabiegi ręczne, mechaniczne, fizyczne (np. wypalanie, traktowanie parą wodną).

      Ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość zachwaszczenia jest zmianowanie. Marchew należy uprawiać po roślinach, w których można łatwo niszczyć chwasty. Dobrym przedplonem w aspekcie ograniczania zachwaszczenia są kapusta, kalafior i brokuł. Wskazane jest również wprowadzenie jako przedplonu zbóż ozimych czy mieszanek zbożowo-motylkowych przyorywanych jesienią, bowiem rośliny te zasiedlają nieco inne chwasty, jak również łatwiej prowadzić w nich zabiegi mechaniczne.
Istotnym elementem produkcji, wpływającym na zachwaszczenie, jest termin siewu i zagęszczenie roślin. Wysiew wczesną wiosną w nie ogrzaną glebę wydłuża okres wschodów marchwi i zwiększa ryzyko zachwaszczenia uprawy. Późniejszy wysiew umożliwia znaczne ograniczenie zachwaszczenia zabiegami mechanicznymi w okresie poprzedzającym uprawę.

      Norma wysiewu nasion marchwi w produkcji ekologicznej powinna być zwiększona, żeby zapobiec zmniejszeniu obsady roślin na skutek zabiegów odchwaszczających, przeprowadzanych w trakcie uprawy, podczas których część roślin może zostać zniszczona. Mniejsze zagęszczenie rośliny uprawnej to więcej przestrzeni dla chwastów i często większe straty w plonie. Jednak przy szerszej rozstawie łatwiej jest przeprowadzać uprawki międzyrzędowe. Dobrym sposobem na skrócenie okresu wschodów i zmniejszenie konkurencji chwastów jest wysiew nasion pobudzonych do kiełkowania, określanych jako podkiełkowane.
W ekologicznej uprawie marchwi podstawowe znaczenie ma uprawa roli i zabiegi przeprowadzane od zbioru przedplonu do wysiewu nasion. Orka przed upraw ą marchwi powinna być wykonywana bezwzględnie w okresie jesiennym. Wiosną dużo wschodzących chwastów można zniszczyć uprawkami mechanicznymi wykonywanymi przed siewem, np. bronowaniem, o ile pozwala na to termin siewu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste zabiegi powodują nadmierne przesuszenie gleby. Gleba powinna być tak przygotowana do siewu, żeby nie było brył, bowiem uprawki międzyrzędowe po wschodach rośliny powodują rozkruszanie brył, z których wydostają się kiełkujące nasiona chwastów.

     
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron