Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Wymagania klimatycze i glebowe marchwi
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi
Odmiany marchwi
Płodozmian i stanowiskow zmianowaniu marchwi
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie marchwi
Metody uprawy marchwi- terminy
Pielęgnacja marchwi
Chwasty marchwi
Choroby marchwi
Szkodniki marchwi-zwalczanie
Zbiór i przechowywanie marchwi
Wymagania jakościowe i przygotowanie marchwi do transportu
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Metody uprawy marchwi- terminy



     Marchew uprawiana jest z siewu na płaskim gruncie lub na redlinach. Uprawiana też może być na zagonach w bardzo dużym zagęszczeniu, dla uzyskania bardzo małych korzeni dla przetwórstwa, zwanych "baby". Na płasko sieje się marchew w rzędach co 30-45 cm.
Przy tradycyjnej rozstawie kół ciągnika, między kołami mieszczą się trzy rzędy. W pasie między kołami, w konwencjonalnej uprawie, można stosować siew zagęszczony do 6 - 8 rzędów.
W uprawach ekologicznych taki system wysiewu należy odradzać, gdyż trudniej jest wtedy prowadzić mechaniczne odchwaszczanie.
Obecnie coraz bardziej popularna staje się uprawa na redlinach, gdyż jakość marchwi jest znacznie lepsza. Korzenie są dłuższe i mniej jest korzeni niekształtnych. Wielkość i rozstawa redlin mogą być różne. Odległość między wierzchołkami redlin wynosi 67,5 cm. Na redlinie można siać dwa rzędy co 10 cm.

      Ze względu na koszt nasion do siewu należy wykorzystywać siewniki precyzyjnie umieszczające nasiona w glebie. Najlepsze są siewniki pneumatyczne, gdyż zapewniają równomierny wysiew nawet na niezbyt wyrównanej powierzchni. Marchew jest gatunkiem, którego wschody ciągną się dość długo. W optymalnej temperaturze 23-24oC, trwa to 12 - 15 dni. Dlatego trzeba starać się umieścić nasiona w ziemi na jednakowej głębokości 1-2 cm.
Zbyt głęboko umieszczone nasiona mogą w ogóle nie wzejść. Płytko umieszczone nasiona wschodzą tylko w optymalnych warunkach wilgotnościowych, przy gwałtownych opadach mogą zostać wymyte z rzędów.
Po siewie temperatura nie powinna spadać poniżej 10oC. Krytyczną temperaturą hamującą wschody marchwi jest 5oC.

      Okres od siewu do zbioru dla odmian wczesnych wynosi 80-100 dni, średniowczesnych 110-120, średnio-późnych 130-150, a późnych 160-180 dni. W naszych warunkach siew marchwi można wykonywać od marca do połowy maja, w zależności od przeznaczenia i odmiany.
W zależności od terminu siewu i odmiany zmienia się też norma wysiewu nasion. Jeśli chce się uzyskać korzenie grubsze, to należy zmniejszać normę wysiewu. Obecnie normy wysiewu nie podaje się w kg, ale w ilości nasion jakie trzeba wysiać na powierzchni 1 ha. Siew marchwi powinien odbywać się w glebę dostatecznie wilgotną, najlepiej w dni pochmurne.

      Na zbiór wczesny, pęczkowy stosuje się najwyższą normę wysiewu. Zazwyczaj stosuje się bardzo wczesne terminy siewu, jak tylko to jest możliwe. Sieje się na płaskim gruncie lub na zagonach. Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion i wzrost roślin należy stosować okrywanie plantacji.
Obecnie najpopularniejszymi okryciami są włókniny, stwarzające korzystniejszy mikroklimat dla roślin, jednocześnie ograniczające straty wody i zabezpieczające marchew przed szkodnikami.

Rodzaj uprawy Termin siewu Norma wysiewu (w mln szt. na ha) Termin zbioru
Zbiór pęczkowy III - IV Do 2,0 VI - VII
Zbiór wczesny IV 1 - 1,5 15 VI - 15 VIII
Zbiór letni 20 - 30 IV j. w. 15 VIII - 15 IX
Zbiór jesienny 1 - 20 V 1,2 - 1,4 10 - 20 X
Na przechowywanie 15 - 20 V 1,2 - 1,4 10 - 20 X
Dla przemysłu - soki, mrożenie, kostka 1 - 15 V 0,7 - 0,8 1 - 20 X


      Siew na zbiór letni przeprowadzany jest w kwietniu na płaskim gruncie, zagonach lub redlinach. Stosuje się mniejszą normę wysiewu, wykorzystując odmiany przydatne dla tego okresu.
Najpóźniej sieje się marchew przeznaczoną na zbiór jesienny i dla przemysłu, zwykle w drugiej połowie maja. Norma wysiewu zależy od cech odmianowych i przeznaczenia plonu. Przemysł preferuje korzenie długie i proste. Ma również swoje preferencje odmianowe.
Na zbiór jesienny najlepszą metodą jest wysiew na redlinach. Jakość korzeni jest lepsza i uzyskuje się wyższy plon handlowy, nawet o 20-30%. Ponadto, zbiór mechaniczny jest łatwiejszy, szczególnie w okresie deszczowym.

      Pole pod siew powinno być bardzo dobrze doprawione i wyrównane. Planując termin siewu trzeba brać pod uwagę temperaturę i wilgotność gleby.
Jeśli zapowiada się okres bezdeszczowy, to lepiej jest opóźnić siew lub zastosować deszczowanie pola. Jeśli to możliwe należy unikać deszczowania bezpośrednio po siewie.
Nasiona powinny trafiać w glebę wilgotną. Na polach mniej zasobnych w wilgoć należy stosować siew na płaskim gruncie, a na wilgotnych na redlinach.
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron