Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Mokra zgnilizna bakteryjna kapusty
Czarna zgnilizna kapusty
Zgorzel siewek kapustnych
Kiła kapusty
Czerń krzyżowych
Szara pleśń
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Choroby kapusty

Skrócony program kompleksowej ochrony warzyw kapustnych przed chorobami


Nazwa choroby
Objawy choroby
Rodzaj i termin zabiegu
Różne choroby grzybowe, przenoszone przez nasiona i glebę wywołujące zgorzele siewek. Słabe wschody, gnicie siewek i rozsady przed i po pikowaniu u podstawy i zamieranie. Przedsiewne zaprawianie nasion zaprawami pochodzenia organicznego na mokro przez 2 minuty. Grevit 200 SL (0,5%)*. Inne metody i środki są w fazie badań. (Grevit chroni siewki tylko przed chorobami)
Kiła kapusty Analizy próbek gleby na obecność kiły kapusty wykonuje Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach Placowe więdnięcie roślin w dni upalne, na korzeniach narośla, zamieranie roślin. Rozsadę produkować wyłącznie na glebie nie zakażonej kiłą: wskazana analiza gleby i substratów do produkcji rozsady na skażenie kiłą. Roślin kapustnych i im pokrewnych nie uprawiać na glebach zakwaszonych i podmokłych, a w przypadku występowania kiły kapusty i suchej zgnilizny uprawiać nie częściej niż co 4 lata na tym samym polu. Uprzednio na polach silnie zakażonych grzybem Plasmodiophora brassicae, uprawiać przez 2-3 lata rośliny przedplonowe (por, pomidor, ogórek, zboża). Przed sadzeniem przeprowadzać selekcję rozsady - usuwać rośliny porażone przez choroby.
Czerń krzyżowych (alternarioza) Na liściach nekrotyczne, ciemnobrunatne plamki z charakterystycznymi pierścieniami. Opryskiwanie roślin 2-3 razy co 7-10 dni po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, zwykle od połowy lipca. Grevit 200 SL* lub Biosept 33 SL* (1,5 l/ha).
Bakteriozy warzyw kapustnych: czarna zgnilizna kapusty, mokra zgnilizna kapusty. U nasady głąba, mokre gnicie róż kalafiora i brokuła Opryskiwanie roślin 2-3-krotnie co 7- 10 dni w okresach zagrożenia bakteriozami, np. po gradobiciu, w okresie ciep łej i wilgotnej pogody oraz podtapiania i zalewania okresowego pól. Grevit 200 SL* (1,5 l/ha). W ochronie kalafiorów i brokułów może być stosowany w okresie przed i pozbiorczym. Grevit 200 SL* (0,025 - 0,1%) zalecane stężenie do stosowania pozbiorczego.
Szara pleśń Występuje w okresie wegetacji i w czasie przechowania Gnicie i szary nalot na główkach w okresie przed zbiorem i podczas przechowywania. Opryskiwanie roślin 2-3 razy co 7-10 dni na miesiąc przed wycinaniem kapusty do przechowalni. Ostatni zabieg wykonać 1-2 dni przed zbiorem. Grevit 200 SL* (1,5 l/ha). Zabieg stosować wyłącznie w uprawie kapusty późnej do przechowania w kopcach lub przechowalniach. Chorobie sprzyjają: wysoka wilgotność podczas przechowywania, uszkodzenia mechaniczne główek.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Choroby kapusty


Dyskusja użytkowników na temat: Choroby kapusty


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron