Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty

     Kapusta głowiasta należy do warzyw o największych wymaganiach pokarmowych. Ocenia się, że przy plonie 70 ton z hektara kapusta głowiasta późna pobiera z gleby 250 kg N, 90 kg P2O5, 300 kg K2O, 18 kg MgO, 350 kg CaO. Odmiany wczesne mają mniejsze potrzeby pokarmowe. Uprawiana w optymalnych warunkach nawozowych przy plonie główek 30 ton, kapusta wczesna pobiera z hektara 121 kg N, 32 kg P2O5, 106 kg K2O, 7 kg MgO, 210 kg CaO.

     Wysokie wymagania pokarmowe kapusty sprawiają, że gatunek ten jest trudny w uprawie ekologicznej, głównie ze względu na niedostateczną możliwość zapewnienia optymalnego odżywienia roślin. Kapusta w okresie od sadzenia do czasu formowania główek wymaga dobrego zaopatrzenia w składniki pokarmowe, gdyż wytworzona w tym okresie duża masa gwarantuje odpowiednio wysoki plon. Zapewnienie w tym okresie optymalnej zawartości w glebie azotu dostępnego dla roślin, poprzez stosowanie tylko nawożenia organicznego, nastręcza sporo trudności, stąd plony kapusty w uprawie ekologicznej są z reguły niższe o około 30%.
Potrzeby nawozowe kapusty są wyższe niż wymagania pokarmowe, ale nie różnią się tak bardzo jak w przypadku innych warzyw. Kapusta ma bowiem dobrze rozwinięty, głęboki system korzeniowy i może wykorzystywać składniki pokarmowe z głębszego profilu glebowego. System korzeniowy sięgać może do ponad 2,3 m w głąb, w promieniu 0,9 m. Jest więc tylko nieco płytszy od systemu korzeniowego buraka czy marchwi.

      W uprawach ekologicznych składników pokarmowych, niezbędnych dla wzrostu kapusty, mogą dostarczać rośliny motylkowate, siane w czystym siewie lub w mieszankach z innymi roślinami oraz stosowane nawozy organiczne jak kompost i obornik.
Obiektywną ocenę zasobności gleby w składniki pokarmowe można przeprowadzić tylko po wykonaniu analizy chemicznej gleby. Na ogół wystarcza to dla ustalenia prawidłowych dawek nawozów.
Dla kapusty głowiastej optymalna zawartość składników mineralnych w 1 litrze gleby powinna wynosić: 120 - 135 mg N, 50 - 60 mg P, 180 - 200 mg K, 60 - 70 mg Mg i 700 -1200 Ca. W oparciu o wykonaną analizę można ocenić, czy i w jakiej ilości dodatkowe nawożenie będzie potrzebne.
Tabela 2. Współczynniki przeliczeniowe dla form składników
Przeliczanie składnika Mnożnik Przeliczanie składnika Mnożnik
P2O5 na P 0,44 P na P2O5 2,3
K2O na K 0,83 K na K2O 1,2
CaO na Ca 0,71 Ca na CaO 1,4
MgO na Mg 0,6 Mg na MgO 1,66


     Ze względu na wysokie wymagania pokarmowe kapusty uprawia się ją po mieszankach motylkowatych lub dużych dawkach nawozów organicznych, które są źródłem azotu i innych makroskładników oraz mikroelementów. Jeśli odczyn gleby nie przekracza pH 7,5 - 8,0, to ryzyko wystąpienia widocznych niedoborów składników mineralnych na roślinach jest niewielkie. W praktyce można się spotkać z niedoborami składników pokarmowych, bądź z ich nadmiarem w czasie produkcji rozsady.Przyczyną jest zwykle niedokładne wymieszanie podłoża lub niewłaściwy odczyn (pH). Najczęściej może wystąpić niedobór molibdenu, boru, magnezu i wapnia.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron