Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Przygotowanie gleby pod kapsutę

     Sposób uprawy gleby pod uprawę kapusty zależy w głównej mierze od rośliny przedplonowej i warunków glebowych. Zadaniem gospodarki ekologicznej jest dążenie do ograniczenia strat azotu i innych składników mineralnych. Pole powinno przez jak najdłuższy okres pozostawać przykryte. Jeśli przedplonem są rośliny motylkowate, to całą zieloną masę należałoby rozdrobnić jesienią i pozostawić na polu przez zimę w postaci ściółki, którą na wiosnę miesza się z glebą przy użyciu glebogryzarki lub płytko przyoruje. Jeśli nie przyoruje się całych roślin, a tylko resztki pożniwne, to zabieg ten można połączyć z wprowadzeniem kompostu, jeśli analiza chemiczna gleby wykaże taką potrzebę. W przypadku uprawy kapusty na bardzo wczesny zbiór przygotowanie gleby można przeprowadzić przed zimą. Należy, o ile to możliwe, unikać głębokich orek.

Uprawa kapusty
Uprawa kapusty


     Ilość zabiegów agrotechnicznych w okresie wiosennym powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. Jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego spulchnienia gleby pod kapustę sadzoną w późniejszym terminie, to do tego celu należy używać kultywatora. Przed sadzeniem glebę należy zabronować lub użyć lekkiego agregatu złożonego z brony i wału strunowego. Jeśli sadzenie odbywa się ręcznie, to pole należy odpowiednio poznaczyć, stosownie do planowanej rozstawy. Używając sadzarki, należy wyznaczyć tylko pierwszą linię dla przejazdu ciągnika. Zabiegiem, który wykonuje się sporadycznie na glebach o gorszej strukturze jest niszczenie nieprzepuszczalnej warstwy gleby dla wody, tzw. "podeszwy płużnej". Jest ona przyczyną słabego przerastania korzeni w głąb gleby i podtapiania roślin w czasie dużych opadów deszczu. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie głębosza.

     Mimo, że kapusta jest uprawiana z rozsady, to żadnych prac nie powinno wykonywać się na mokrej glebie, aby nie psuć struktury i nie doprowadzać do zbrylenia pola. Należy również unikać przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w warunkach niedostatku wilgoci, aby nie powodować rozpylenia gleby i jej erozji. Kapusta jest rośliną uprawianą w stosunkowo dużej rozstawie, pozwalającej na sadzenie jej w rośliny okrywowe. Rośliną okrywową może być wyka lub zboża, albo ich mieszanka. Rośliny uprawiane jako okrywa kosi się i rozdrabnia, pozostawiając na wierzchu nie przyoraną masę jako ściółkę lub też niszczy się je wałując specjalnym wałem z poprzecznymi listwami, które rozdrabniają zieloną masę.

     Produkowane są też specjalne maszyny do tak zwanej uprawy zachowawczej. W takim przypadku uprawiany jest tylko wąski pasek gleby, w miejscu sadzenia rozsady. Roślina okrywowa pełni rolę ściółki chroniąc glebę przed utratą wilgoci i zachwaszczeniem. Stwierdza się też ograniczenie liczebności szkodników kapusty. Stosując rośliny okrywowe należy liczyć się ze zmniejszeniem ilości dostępnego dla kapusty azotu. Azot jest zużywany przez mikroorganizmy glebowe, prowadzące mineralizację masy organicznej roślin okrywowych, na budowę swych organizmów. Po obumarciu mikroorganizmów azot staje się dostępny dla roślin. Dla uniknięcia spadku plonu kapusty, należy stosować dodatkowe, startowe nawożenie kompostem lub innymi nawozami organicznymi o szybkim działaniu (mączki z krwi, przefermentowana gnojówka).
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron