Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zbiór kapusty i przechowywanie

      Optymalna warunki przechowywania zapewnia temperatura 0o, wilgotność względna powietrza 90 - 95% i skład gazowy atmosfery 5% CO2 i 2,5 - 5% O2.
Zbiór ręczny kapusty
Zbiór ręczny kapusty













      Długość okresu przechowania wynosi 6 - 8 miesięcy. Kapusta jest bardzo wrażliwa na działanie etylenu, który nawet w bardzo małym stężeniu tj. 1 ppm (części na milion) powoduje odbarwienie liści w wyniku degradacji chlorofilu. W temperaturze powyżej 1,5oC kapusta silniej jest porażona przez choroby. Podczas przechowania nie należy dopuszczać do spadku temperatury poniżej -1oC, gdyż może to spowodować uszkodzenie środkowej części główki - widoczne po przekrojeniu główki w postaci ściemnienia liści wewnętrznych. Kapusta przeznaczona do długotrwałego przechowywania, powinna być zbierana ręcznie.



      Mechaniczny zbiór kapusty. Kapustę należy zbierać podczas bezdeszczowej pogody, gdy rośliny są suche. Główkę kapusty przytrzymuje się z góry lekko ją nachylając, ścina się głąb nożem i następnie obraca się głąbem do góry umożliwiając tym samym usunięcie wody znajdującej się między liśćmi okrywającymi. Po usunięciu zbędnych liści okrywających wkłada się główki do palety skrzyniowej i zdejmuje się ostatni liść zewnętrzny. W ten sposób całkowicie unika się dotykania liści pozostających na główce kapusty, a jednocześnie zachowuje się znajdujący się na nich nalot woskowy, który skutecznie przeciwdziała porażeniu kapusty przez choroby. Długość pozostawionego głąba nie powinna przekraczać 3 cm, licząc od ostatniego liścia zewnętrznego. Podczas zbioru i załadunku na przyczepy lub do palet skrzyniowych należy unikać uszkodzeń mechanicznych główek. Każde najmniejsze uszkodzenie (obicie, zgniecenie), nawet niewidoczne gołym okiem, powoduje wzrost podatności na porażenie główek przez organizmy chorobotwórcze podczas przechowania.

      Najlepszym sposobem dla ograniczenia uszkodzeń mechanicznych główek i zachowania nalotu woskowego jest staranny zbiór i ostrożny załadunek do palet skrzyniowych, w których kapusta będzie transportowana i następnie przechowywania. Przy od 300 do 1000 kg. Przy składowaniu w paletach skrzyniowych uzyskuje się lepsze wypełnienie komory w porównaniu ze składowaniem w małych opakowaniach jak np. skrzynki ustawione na palecie. Załadunek komory powinien być wykonany w ciągu 5 do 7 dni. Ustawienie palet skrzyniowych w komorze chłodniczej powinno uwzględniać zachowanie odpowiednich odstępów i odległości od ścian i między paletami. Pozwala to uzyskanie prawidłowej cyrkulacji powietrza i utrzymanie jednakowych parametrów temperatury i wilgotności względnej w całej komorze. Przy przechowywaniu kapusty w chłodni, w optymalnych warunkach, straty wskutek oddychania i parowania (ubytki naturalne) wynoszą około 1% miesięcznie.

      Zastosowanie kontrolowanej atmosfery pozwala na: obniżenie ubytków masy, strat powstałych wskutek oczyszczania liści podczas sortowania, zachowanie zielonego zabarwienia liści oraz zmniejszenie porażenia kapusty przez choroby. Powszechnie stosuje się standardowy skład gazowy atmosfery zawierający 5% CO2 i 2,5 do 5% 02. Kapusta składowana w gazoszczelnej komorze w temperaturze 1oC transporcie główek luzem na przyczepach i następnie ich rozładunku do przechowalni możliwości uszkodzeń mechanicznych są znacznie większe. Należy dodać, że nawet podczas transportu z pola do przechowalni, dochodzi do większych uszkodzeń główek, gdy są ułożone luzem na przyczepie niż w paletach skrzyniowych.

      W praktyce często kapustę przechowuje się w przechowalniach lub różnego rodzaju pomieszczeniach chłodzonych tylko powietrzem zewnętrznym. Izolacja termiczna budynków powinna zabezpieczyć przed spadkiem temperatury wewnątrz pomieszczenia poniżej 0oC, niezależnie od temperatury zewnętrznej. W tym celu ściany budynku, drzwi i klapy wentylacyjne izoluje się balotami słomy, wełną mineralną lub styropianem.

Kapusta przechowywana w skrzyniopaletach.
Kapusta przechowywana w skrzyniopaletach.


      Typowe przechowalnie warzyw najczęściej mają już założoną izolację paroszczelną i termiczną ścian i sufitu. W przechowalniach kapusta może być składowana w skrzynkach, paletach skrzyniowych, pryzmach lub luzem, warstwą wysokości 2,5 - 3 m, z zastosowaniem aktywnej wentylacji. Skrzynki powinny być ustawiane na ażurowej podłodze, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Pryzmy kapusty nie mogą być zbyt duże. Szerokość u podstawy nie powinna być większa niż 2 m, długość 4 m i wysokość 1-1,2 m. Taka wielkość pryzmy zapewnia dobre schłodzenie składowanych główek kapusty. Przy spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej 0C należy dodatkowo okryć pryzmę balotami słomy lub słomianymi matami. Znacznie lepsze warunki przechowania w tego typu pomieszczeniach można zapewnić przy składowaniu kapusty luzem warstwą wysokości 2,5 - 3 m z zastosowaniem aktywnej wentylacji.

      Wydajność wentylatorów powinna zapewnić dostarczenie 100 -120 m3/godz/m3 kapusty podczas schładzania i 50 - 60 m3/godz/m3 kapusty podczas dalszego przechowywania. System ten pozwala na szybkie schłodzenie kapusty po załadunku komór oraz utrzymanie temperatury na stałym poziomie w czasie całego okresu przechowania. Można również przechowywać kapustę w przechowalniach, składując ją w paletach skrzyniowych o pojemności od 500 do 1000 kg. Palety skrzyniowe należy tak ustawić w pomieszczeniu, aby można było zapewnić dobrą wentylację składowanej w nich kapusty. Może to być system wentylacyjny podpodłogowy, podobny do stosowanego przy składowaniu kapusty luzem, lub nadpodłogowy, dostarczający powietrze do każdej warstwy palet skrzyniowych ustawionych w komorze. Wymagana ilość dostarczanego powietrza jest nieco wyższa niż przy składowaniu luzem i wynosi ok. 200 m3/godz/m3 w okresie schładzania i 60- 80 m3/godz/m3 w okresie przechowania kapusty.

      Przechowywanie kapusty w przechowalniach izolowanych termicznie i jej składowanie z wykorzystaniem chłodnego powietrza zewnętrznego jest najczęściej stosowaną metodą w praktyce w wielu krajach. Sposób ten jest ekonomiczny a zarazem praktyczny, chociaż temperatura w masie składowanej kapusty utrzymuje się często przez dłuższy okres czasu powyżej optymalnego poziomu. Występuje to wówczas, gdy podczas zbioru kapusty jest ciepło, a kapusta ładowana do przechowalni nie jest dostatecznie schłodzona. Podwyższenie temperatury może nastąpić również w czasie okresu przechowania, a szczególnie w okresie wiosennym. Podczas przechowywaniu kapusty w chłodni uzyskuje się najlepsze wyniki, gdyż można zapewniać utrzymanie temperatury i wilgotności względnej na optymalnym poziomie. W chłodni kapustę przechowuje się zwykle w paletach skrzyniowych o pojemności może sama wytworzyć w ciągu 10 - 14 dni zmodyfikowaną atmosferę. Stężenie O2 obniża się w komorze gazoszczelnej o 1% dziennie, a CO2 wzrasta o 0,5%.

      Wykorzystując te możliwości kapusty zwykle nie stosuje się wytwornic kontrolowanej atmosfery do uzyskania pożądanego składu gazowego atmosfery. Natomiast przy krótszym okresie przechowania np. kapusty przeznaczonej do kwaszenia, gdzie jest konieczne szybkie osiągnięcie optymalnego składu gazowego, wytwornice są wykorzystywane. Przy spadku stężenia O2 poniżej 2,5% przechowywana kapusta może mieć słodkawy smak. Utrzymywanie przez okres 1 miesiąca poziom tlenu w granicach 0% i dwutlenku węgla około 15% może doprowadzić do odbarwienia liści wewnętrznych, przy zachowaniu normalnego zielonego zabarwienia liści okrywających. W tym przypadku wskutek niedostatecznej ilości tlenu w atmosferze komory może dochodzić do oddychania beztlenowego (fermentacji) w środkowej części główki kapusty.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron