Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Rozsada Kapusty

     Kapustę głowiastą uprawa się prawie wyłącznie z rozsady. W produkcji ekologicznej bezpośredni siew kapusty nie jest zalecany, ze względu na duże ryzyko zachwaszczenia i uszkodzenia przez szkodniki. Produkcję rozsady można prowadzić pod osłonami jak i w odkrytym gruncie. Do najwcześniejszych terminów sadzenia wykorzystuje się rozsadę doniczkowaną, produkowaną w ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych.

Sadzonka kapusty
Sadzonka kapusty


     Tanią, ale dosyć kłopotliwą metodą, jest stosowanie doniczek ziemnych, które wykonuje się ręcznie przy użyciu pras zwanych doniczkarkami. Podłoże do wyrobu doniczek ziemnych musi być nie tylko żyzne, ale i dostatecznie porowate oraz na tyle lepkie, aby po sprasowaniu doniczka zachowywała swój kształt i utrzymywa ła go przez cały okres produkcji rozsady, a korzenie łatwo przerastały ścianę doniczki. Komponentami podłoży z których wykonuje się doniczki są: komposty, żyzne, świeżo przygotowane ziemie ogrodnicze, torf, przefermentowany obornik, krowieniec i w miarę potrzeby piasek.

      Przykładowy skład (objętościowy) takiej mieszanki może być następujący: 60% torfu + 25% kompostu + 10% ziemi gliniastodarniowej + 5% krowieńca. Jeśli podłoże nie jest zbyt żyzne, to można dodać substancje podwyższające zawartość składników mineralnych, dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym (mączki z krwi, rogowe, kostne oraz naturalne sole kopalne). Do produkcji rozsady można również wykorzystywać doniczki pełne i pierścienie (o fi 5 -6 cm) lub coraz popularniejsze i bardzo wygodne w użyciu wielodoniczki, charakteryzujące się małym zużyciem podłoża i powierzchnią jaką zajmują w szklarni. Podłoże do ich napełniania powinno być lekkie, porowate, a jednocześnie dobrze zatrzymujące wilgoć i odpowiednio zasobne. Może być ono przygotowane z odkwaszonego torfu wysokiego, wzbogaconego kompostem i nawozami mineralnymi.

     Udział kompostu w przygotowywanym podłożu wynosi najczęściej około 20 - 30%, w zależności od jego zasobności. Jeśli udział kompostu zbytnio zagęszcza podłoże do jego rozluźnienia można użyć perlitu lub wermikulitu. Można też przygotować podłoże z dużym udziałem wermikulitu (40% wermikulit + 30% torf wysoki + 30% kompost). Po przygotowaniu podłoża do formowania doniczek ziemnych lub napełniania tac wielokomórkowych powinno się określić jego zasobność. Zawartość składników mineralnych w podłożach przeznaczonych do produkcji rozsady powinna wynosić: 100 - 150 mg N/l, 60 - 80 mg P/l, 160 - 250 mg K/l i 60 - 120 mg Mg/l.

     Do produkcji rozsady kapusty wczesnej stosuje się wielodoniczki o pojemności pojedynczej komórki wynoszącej 90 cm3 (54 doniczki w tacy), a do produkcji rozsady kapusty późnej lepsze są doniczki o mniejszej objętości (53 i 25 cm3, tj. o 96 lub 160 komórkach w jednej tacy). Rozsada produkowana w wielodoniczkach, szczególnie o małych komórkach, będzie wymagała 1- lub 2-krotnego dokarmienia od fazy 1 liścia właściwego. Dokarmiać można przefermentowaną gnojówką rozcieńczoną w stosunku 1 : 8. Na późniejsze terminy sadzenia rozsadę można również produkować w odkrytym gruncie, na rozsadniku. Jest to najtańsza metoda ale dość kłopotliwa, głównie ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia rozsady przez szkodniki (śmietka kapuściana, pchełki).

      Glebę na rozsadniku należy nawieźć kompostem w dawce około 30 kg/10 m2. Nasiona wysiewa się siewnikiem, lub ręcznie, w rzędy co 10- 20 cm. Na 1 m2 wysiewa się około 400 sztuk nasion. Dla zapewnienia rozsady na powierzchnię 1 ha potrzeba założyć rozsadnik na powierzchni 100 - 150 m2 i wysiać 150 -200 g nasion. Nasiona sieje się na głębokość 1 -1,5 cm. Długość okresu produkcji rozsady zależy od terminu uprawy. Produkcja rozsady kapusty wczesnej trwa około 8 tygodni, a późnej już tylko 30 -35 dni. Gotowa do sadzenia rozsada ma około 4 - 6 liści. Przed sadzeniem do gruntu powinna być zahartowana, poprzez obniżenie temperatury i ograniczenie podlewania. Hartując rozsadę (szczególnie do wczesnej uprawy) należy pamiętać o wrażliwości kapusty w tej fazie na jarowizację wskutek przechłodzenia.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (5)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 4]
Temat:

Komentarze na temat: Rozsada Kapusty


Dyskusja użytkowników na temat: Rozsada Kapusty


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron