Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Wymagania klimatycze i glebowe marchwi
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi
Odmiany marchwi
Płodozmian i stanowiskow zmianowaniu marchwi
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie marchwi
Metody uprawy marchwi- terminy
Pielęgnacja marchwi
Chwasty marchwi
Ograniczanie zachwaszczenia marchwi
Choroby marchwi
Szkodniki marchwi-zwalczanie
Zbiór i przechowywanie marchwi
Wymagania jakościowe i przygotowanie marchwi do transportu
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ograniczanie zachwaszczenia marchwi



      Ograniczenie zachwaszczenia w pierwszych kilku tygodniach po wschodach marchwi można uzyskać w wyniku przeprowadzenia przedsiewnej uprawy roli w nocy, bez udziału światła dziennego. Uprawa w nocy ogranicza dostęp światła, a wiadomo, że nasiona niektórych gatunków chwastów mogą kiełkować tylko po pobudzeniu ich przez działanie światła, inne natomiast pod wpływem światła kiełkują znacznie lepiej. Efekt tego sposobu uprawy jest krótkotrwały, ale obejmuje on okres, w którym marchew najsilniej reaguje na zachwaszczenie.
Bezpośrednie zwalczanie chwastów w marchwi uprawianej metodą ekologiczną opiera się w Polsce na zabiegach ręcznych i mechanicznych różnego typu pielnikami. Liczba zabiegów i możliwość ich wykonania zależy od sposobu uprawy. W płaskiej uprawie marchwi, głównie odmian wczesnych i średnio-wczesnych, można przeprowadzić bronowanie, przy użyciu brony łańcuchowej typu chwastownik lub nawet brony lekkiej, na skos lub w poprzek rzędów. Zabieg ten wymusza jednak zwiększenie normy wysiewu nasion marchwi, gdyż część roślin w trakcie bronowania zostanie zniszczona. Przed wschodami marchwi można również wykonać jedno opielanie mechaniczne pielnikiem tradycyjnym, szczotkowym czy pielnikiem torsyjnym, wyposażonym w wibrujące haczykowato wygięte i sprężynuj ące zęby. Aby to było możliwe do wysiewanych nasion marchwi należy domieszać nasiona rośliny wskaźnikowej, np. rzodkiewki, w takiej ilości, aby jej rośliny wyrastały co 0,75-1 m i wskazywały rząd.

      Do zabiegów powschodowych w międzyrzędziach mogą być wykorzystywane brony typu chwastownik, lub inne pielniki czy brony sprężynujące o długich i cienkich zębach. Niektóre z typów bron, np. pielniki torsyjne, nadają się też do usuwania chwastów tuż u podstawy roślin, niszczą więc częściowo chwasty w rzędach. W marchwi uprawianej w szerszej rozstawie rzędów, do niszczenia chwastów w międzyrzędziach, w niektórych krajach używane są pielniki szczotkowe z osłonami chroniącymi rzędy roślin, które wymiatają chwasty tuż przy samych roślinach lub szczotkowe z wydmuchiwaniem chwastów. Szczotki są ustawione na osi poziomej. Do częściowego usuwania chwastów w rzędach szczotki są ustawione na osi pionowej pod pewnym kątem, w taki sposób, aby obejmowały rząd. Można je stosować, gdy marchew jest dobrze ukorzeniona. W trakcie zabiegu część roślin marchwi zostaje zniszczona.
Mechaniczne zwalczanie chwastów w marchwi można przeprowadzać tylko do czasu zwarcia rzędów. Zabiegi powinny być wykonywane możliwie płytko, aby nie przemieszczać nasion na powierzchnię gleby i nie uszkadzać systemu korzeniowego, bowiem w pierwszych tygodniach po wschodach marchew jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Mechaniczne uszkodzenia systemu korzeniowego we wczesnych fazach rozwojowych mogą powodować skręcenia i zniekształcenia korzenia spichrzowego.

      W marchwi uprawianej na redlinach większe odległości rzędów, wynoszące zwykle 67,5-75 cm, umożliwiają wykonywanie obredlania, gdy wystąpią chwasty lub gleba ulegnie zaskorupieniu. Warunki kiełkowania i wzrostu chwastów na redlinach są odmienne niż w uprawie płaskiej, zmienia się również zachwaszczenie na poszczególnych płaszczyznach redlin. W bruzdach występuje z reguły więcej chwastów, niż na płaszczyźnie górnej. Chwasty na płaszczyznach bocznych i w bruzdach mogą być łatwo usuwane przy użyciu pielników mechanicznych. Ostatnio, w Instytucie Warzywnictwa opracowano prototyp maszyny do zwalczania chwastów na redlinach, której ruchome zespoły niszczą chwasty na bocznych powierzchniach i w bruzdach oraz obsypują redliny.
W niektórych krajach podejmowane są próby niszczenia chwastów, przed wschodami marchwi, metodą termiczną poprzez wypalanie (gdzie źródłem płomieni jest gaz), traktowanie parą wodną lub gorącą wodą. Aby zwiększyć skuteczność tych zabiegów glebę można doprawić wcześniej, nawet do 10 dni przed siewem, wówczas duża ilość chwastów zostanie zniszczona w momencie traktowania. Koszt zabiegu wypalania jest bardzo wysoki, oszczędniejsze jest więc wypalanie wąskich pasów (zwykle 7-10 cm), w które wysiewa się nasiona, a w międzyrzędziach chwasty zwalcza się mechanicznie. Taki sposób jest obecnie badany w Danii.

      Chwasty w marchwi można niszczyć zwykle do momentu zwarcia międzyrzędzi. Należy jednak zwrócić uwagę na zachwaszczenie wtórne pojawiające się pod koniec okresu wegetacyjnego oraz przed zbiorem. Występujące wtedy chwasty sprzyjają porażeniu liści marchwi przez choroby (alternarioza, mączniak prawdziwy), jak i utrudniają przeprowadzenie mechanicznego zbioru. Likwidacja zachwaszczenia w tym okresie, zwykle pieleniem ręcznym, jest szczególnie istotna w gospodarstwach ekologicznych, gdyż chroni przed dojrzewaniem nasion chwastów.
W Polsce do odchwaszczania międzyrzędzi stosuje się głównie pielniki zaopatrzone w noże kątowe i gęsiostopki. Inne narzędzia takie jak pielniki szczotkowe, torsyjne czy urządzenia do termicznego zwalczania chwastów nie są u nas dostępne. Producent decydujący się na uprawę marchwi powinien pamiętać, że nakłady pracy na ręczne pielenie mogą wynosić 300-500 robotnikogodzin/ha, nie licząc zabiegów mechanicznych.

Żródło:
Komentarze (1)
Autor: ~Mariusz     (2016-02-17,  14:48:02)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 89.71.141.198)Odpowiedz
Temat:

Termiczne zwalczanie chwastów


Dzień dobry,
Urządzenia do termicznego zwalczania chwastów już są dostępne w Polsce. Na tej stronie jest pełna oferta: http://maszynykomunalne.waw.pl/hoaf/


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron