Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Uprawa cebuli z siewu
Uprawa cebuli z rozsady
Uprawa cebuli z dymki
Uprawa ozima cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa cebuli z siewu     Uprawa z siewu
Nasiona cebuli
Nasiona cebuli
Odmiany cebuli przeznaczone do uprawy letniej, jak już wcześniej wspomniano, wymagają stosunkowo wczesnego terminu siewu lub wysadzenia w pole. Optymalny termin siewu cebuli przypada na okres pomiędzy 5 a 20 kwietnia. Przy wczesnej wiośnie siew można nieco przyspieszyć, lecz nie powinien być wykonany wcześniej niż 25 marca.

      Siewy przed tym terminem są ryzykowne, gdyż wydłuża się okres wschodów a przy nawrocie chłodów istnieje obawa, że będą one również słabe i niewyrównane. Opóźnienie siewu poza optymalny termin, nie tylko zmniejsza plon (cebula drobniejsza), ale także opóźnia dojrzewanie i zwiększa udział w plonie cebuli bączastej i o grubej szyjce.
Do ekologicznej uprawy cebuli należy używać nasion o wysokiej wartości siewnej, wolnych od chorób i szkodników oraz nasion chwastów, o zdolności kiełkowania powyżej 85%. W miarę możliwości winny to być nasiona grubszych frakcji, gdyż im są one dorodniejsze, tym szybsze i bardziej wyrównane są wschody, a w efekcie krótszy jest okres konkurencji z chwastami oraz wyższy i lepszej jakości plon.
Stwierdzono również, że rośliny otrzymane z dorodnych nasion szybciej rosną, mają lepszy wigor i są mniej porażane przez choroby. Nasiona powinny pochodzić z upraw ekologicznych, ale w myśl ustawy o rolnictwie ekologicznym, do 2005 roku dopuszcza się również używanie nasion pochodzących z upraw konwencjonalnych. Należy jednak zwrócić uwagę aby nie były one zaprawione niedozwolonymi zaprawami chemicznymi.

      Cebulę można uprawiać systemem rzędowym lub pasowońrzędowym. Przy uprawie rzędowej stosuje się równe odległości pomiędzy rzędami wynoszące 30 lub 45 cm. Bardziej odpowiednim i częściej stosowanym obecnie jest system pasowońrzędowy. W uprawie ekologicznej poleca się wysiew trzech rzędów w pasie o szerokości 135 cm, lub czterech rzędów w pasie o szerokości 150 cm. Rozstawa rzędów wynosi wówczas 55 x 40 x 40 cm przy szerokości zagonu 135 cm oraz 54 x 32 x 32 x 32 przy szerokości zagonu 150 cm. Takie odległości pomiędzy rzędami (40 lub 32 cm), a także pomiędzy skrajnymi rzędami pasów (54 lub 55 cm), pozwalają na swobodny wjazd ciągnikiem na plantację, w celu wykonania mechanicznego pielenia, spulchniania międzyrzędzi, a także dokonania mechanicznego zbioru cebuli, bez obawy uszkodzenia roślin.

      Nasiona cebuli należy wysiewać na równą głębokość wynoszącą 2 cm na glebach cięższych i 3 cm na glebach lżejszych. Płytszy wysiew może pogorszyć wschody wskutek przesuszenia wierzchniej warstwy gleby, z kolei głębszy wysiew powoduje opóźnienie wschodów, zmniejszenie ich liczby oraz wydłużenie kształtu cebul.
Firmy nasienne coraz częściej sprzedają nasiona cebuli na sztuki, w opakowaniach jednostkowych po 250 tys. sztuk, co odpowiada w przybliżeniu masie 1 kg. W ekologicznej uprawie cebuli, z uwagi na to, że część roślin ginie przy okazji zwalczania chwastów, zaleca się nieco gęściejszy wysiew nasion niż w uprawach konwencjonalnych, tj. 4 do 5 jednostek, co odpowiada 1 do 1,250 mln sztuk nasion na 1 ha.
Do siewu cebuli zalecane są pneumatyczne siewniki precyzyjne lub mechaniczne, pozwalające na punktowy wysiew nasion na pożądaną głębokość. Spośród siewników pneumatycznych najczęściej stosowane są: Becker, Monoair, Nodet Gougis, Stanhay i Gaspardo, a spośród mechanicznych: Stanhay, Nibex, Alex i Drop.

Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron