Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Uprawa cebuli z siewu
Uprawa cebuli z rozsady
Uprawa cebuli z dymki
Uprawa ozima cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa cebuli z dymki      Uprawa z dymki
Uprawa z dymki jest jedną z najstarszych metod produkcji cebuli. W uprawie z dymki cebula jest stosunkowo najbardziej tolerancyjna na niesprzyjające warunki klimatyczne i glebowe i metoda ta może być z powodzeniem stosowana na terenie całego kraju. Najczęściej cebulę z dymki uprawia się na wczesny zbiór pęczkowy, a także na zbiór z suchą łuską w okresie letnim lub jesiennym.
Metoda ta pozwala na wcześniejszy o około 4-6 tygodni zbiór cebuli w porównaniu do uprawy z siewu. Uprawa cebuli z dymki obejmuje dwa etapy.
Celem uprawy w pierwszym roku jest uzyskanie małych cebulek zwanych dymką, które po wysadzeniu w drugim roku uprawy kontynuują rozwój wegetatywny, osiągając wielkość handlową.
Dymkę można produkować we własnym zakresie, lub nabywać w wyspecjalizowanych firmach produkujących ją metodami ekologicznymi. W każdym przypadku winna być wolna od chorób i nicieni.

      Produkcja dymki polega na gęstym wysiewie nasion w ilości około 120-150 kg/ha w terminie jak przy cebuli z siewu wiosennego. Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 15-20 cm.
Do produkcji dymki należy wybierać stanowiska mniej zasobne w składniki pokarmowe, zwłaszcza w azot. Gęsty siew i niedobór składników pokarmowych powodują, że większość cebul nie przekracza średnicy kilkunastu mm, co jest celem uprawy. Oznaką jej dojrzałości do zbioru jest załamanie i częściowe zaschnięcie szczypioru. Po wyrwaniu i dosuszaniu sortuje się ją według średnicy na następujące frakcje: 5-10 mm, 11-15 mm, 16-20 mm, 21-25 mm oraz powyżej 25 mm.
Cebule o średnicy powyżej 25 mm nie stanowią dymki i przeznaczone są do konsumpcji. Najcenniejsza jest dymka o średnicy 11-20 mm. Nadaje się zarówno do uprawy cebuli na wczesny zbiór pęczkowy jak i do obrotu z zaschniętą szyjką. Dymka grubsza, o średnicy 21-25 mm nadaje się w zasadzie tylko do uprawy na zbiór pęczkowy, a ponadto znacznie łatwiej wybija w pędy kwiatostanowe niż z frakcji drobniejszych. Najdrobniejsza frakcja, tzw. "owsik"o średnicy 5-10 mm, nie daje pożądanego przyspieszenia zbiorów, oczekiwanego od cebuli z dymki i nadaje się głównie do uprawy na cebulę z zaschniętą szyjką, do przechowywania.

      W drugim roku uprawy dymkę wysadza się w pole wiosną, możliwie jak najwcześniej, gdy tylko pozwalają na to warunki pogodowe.
Dymkę można sadzić ręcznie, lub przy pomocy specjalnych siewników do dymki, najlepiej systemem pasowo - rzędowym, stosując rozstawy rzędów podobne jak przy cebuli z siewu. Odległość pomiędzy cebulami w rzędzie powinna wynosić 5 - 8 cm. Nawożenie i przygotowywanie pola pod sadzenie dymki jest podobne jak przy uprawie z siewu. Ilość dymki potrzebnej na obsadzenie 1 ha zależy od jej średnicy oraz obsady roślin i może się wahać od 300 do 2000 kg. Dymki o średnicy 11-15 mm potrzeba około 800-1200 kg/ha.

Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (3)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Uprawa cebuli z dymki


Dyskusja użytkowników na temat: Uprawa cebuli z dymki


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron