Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka

Piękne okazy ogórka polnego.
Piękne okazy ogórka polnego.


     Ze względu na pochodzenie ogórek należy do grupy roślin o dużych wymaganiach cieplnych. Długotrwałe pozostawanie siewek w temperaturze 12oC może doprowadzić do ich zamierania. W tej fazie wzrostu nie stwierdzono, istotnych różnic między odmianami. Jest to cecha gatunkowa.
Optymalna temperatura w czasie kiełkowania wynosi około 30oC. Za minimalną temperaturę gleby przyjmuje się 14oC, ale wzrost jest wtedy bardzo ograniczony. W dobrych warunkach nasiona kiełkują po 5 - 10 dniach. Niska temperatura i brak wilgoci znacznie opóźniają wschody.
Ogórki mogą być uprawiane prawie na terenie całego kraju, za wyjątkiem północnych i południowych, podgórskich rejonów, gdzie ryzyko występowania przygruntowych przymrozków po 20 maja jest największe. Spod upraw towarowych powinno się wyłączyć tereny o małej ilości opadów i szlaki gradowe.

      Najmniejsze ryzyko uprawy ogórka istnieje na terenach zachodnich i w centralnej części kraju. W późniejszym okresie, gdy temperatura przekracza 18oC wzrost roślin przebiega bez wyraźnych zakłóceń.
Optymalna temperatura dla wzrostu zawiera się w zakresie 20 - 25oC. Dla ogórka bardziej ważna jest właściwa temperatura gleby niż powietrza. Jeśli ziemia jest nagrzana, to rośliny mogą wytrzymać obniżenie temperatury do 10oC, chociaż istnieje ryzyko wystąpienia chlorozy liści.
Ogórek jest bardzo wrażliwy na przymrozki, dlatego wysiewa się go w okresie, gdy to ryzyko już nie występuje. Uszkodzenia roślin mogą również wystąpić w znacznie późniejszym okresie, gdy ogórek jest już znacznie zaawansowany we wzroście i po okresie wysokich temperatur nastąpi ochłodzenie do 4-6oC.

      Z dużymi wymaganiami cieplnymi związana jest wrażliwość na wiatry. Ogórek lepiej rośnie w miejscach osłoniętych. Silne wiatry w połączeniu z wysoką temperaturą mogą doprowadzać do zwiędnięcia roślin, gorszego wiązania owoców, uszkodzeń mechanicznych. Uprawy ekologiczne dają wiele możliwości wykorzystywania roślin osłonowych, poprawiających mikroklimat.
Ogórek ma duże wymagania w stosunku do gleby. Najlepsze są gleby o ciemnej barwie, przepuszczalne i łatwo nagrzewające się. Najodpowiedniejsze są gleby piaszczysto-gliniaste, lessy, czarnoziemy, czarne ziemie, mady nadrzeczne, a więc gleby wysokich klas. Gleby powinny być w dobrej strukturze, o dużej zawartości próchnicy, zasobne w materię organiczną, aby lepiej zatrzymywały wodę z opadów. Gleby zlewne, ciężkie i piaszczyste nie powinny być brane pod uwagę. Poziom wód gruntowych nie powinien być wyższy niż 70 cm, za optymalny uważa się 80 -90 cm.

      Pod uprawę ogórka powinno się wybierać stanowiska nie zacienione. Na niedostatek światła rośliny reagują znacznym spadkiem plonu. Ogórek potrzebuje dużo wody. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie wschodów i kwitnienia. Niedostatek wody hamuje wzrost roślin.
Przed suszą roślina broni się zwiększając na boki zasięg systemu korzeniowego. Większość korzeni znajduje się w wierzchniej warstwie gleby. Trzeba o tym pamiętać, aby nie wykonywać głębokich uprawek pielęgnacyjnych, które mogłyby uszkadzać korzenie.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron