Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa roli i przygotowanie pola

Piękne okazy ogórka Śremskiego
Piękne okazy ogórka Śremskiego


     Ogórek należy do roślin wymagających gleby o dobrej strukturze i uregulowanych stosunkach powietrzno wodnych. Mieszanki roślin motylkowatych stwarzają dobre stanowisko dla ogórka.
Jeśli ogórek przychodzi po motylkowych wieloletnich, to powinno się je przyorać płytką orką przed zimą lub użyć do tego celu glebogryzarki.
Jeśli zaś przedplonem jest siana latem mieszanka koniczyny z trawami lub inne jednoroczne mieszanki motylkowych, to w celu ograniczenia strat azotu wiosną, po rozdrobnieniu masy zielonej, do wprowadzenia jej do gleby używa się najczęściej glebogryzarki. Wśród producentów są również opinie, że używając do przyorania pługa jednocześnie skuteczniej ogranicza się zachwaszczenie. Jeśli wiosną pod ogórek trzeba zastosować dodatkowe nawożenie, to wymieszanie należy przeprowadzać bardzo płytko, aby nie przesuszać nadmiernie gleby.
W uprawach ekologicznych nie wykonuje się orek głębokich, ich zastosowanie może być uzasadnione tylko względami fitosanitarnymi (przyoranie resztek pożniwnych uprawy, która była porażona przez choroby lub szkodniki).

      Ilość zabiegów wiosennych powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. Ze względu na to, że większość korzeni znajduje się w wierzchniej warstwie gleby ogórek jest wrażliwy na podtopienie. Reaguje na to występowaniem chloroz, gorszym pobieraniem niektórych składników mineralnych, a w dłuższym okresie ginie. Przyczyną podtopienia nie musi być wysoki poziom wód gruntowych, ale gromadzenie sięwód opadowych w przypadku utworzenia się nieprzepuszczalnej warstwy dla wody, poniżej warstwy ornej. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie głębosza. Do głębszego rozluźnienia gleby wiosną należy stosować kultywator. Obecnie, wiosną rzadko wykorzystuje się w pracach przygotowawczych włóki. Po włóce trzeba użyć innych narzędzi, co zwiększa niepotrzebnie ilość niezbędnych zabiegów. Lepiej od razu, po kultywatorze (jeśli zachodzi potrzeba kultywatorowania) zastosować lekkie przedsiewne agregaty złożone z brony i wału strunowego.
Powierzchnia pola powinna być dobrze wyrównana, aby redlice siewnika szły na jednakowej głębokości i aby na polu nie tworzyły się zastoiska wody po deszczowaniu. Nasiona ogórka są większe niż innych warzyw. Nie ma więc potrzeby stosowania wałowania, jeśli wszystkie poprzednie zabiegi zostały prawidłowo wykonane.
Zabiegów uprawowych nie można wykonywać w warunkach nadmiernej wilgotności gleby, aby nie doprowadzić do zbrylenia pola, nawet jeśli ogórki będą uprawiane z rozsady. Uprawa w warunkach suszy również nie może być przeprowadzona, gdyż pogłębia się przesuszenie gleby, co prowadzi do nadmiernego rozpylenia, szybkiej degradacji i erozji.

      W uprawie ogórka można stosować pasy ochronne przed wiatrami. Osłonę mogą stanowić pasy słonecznika lub kukurydzy. Dobrymi osłonami są także zboża, które wysiać należy jesienią.
Zboża mogą być wykorzystane jako rośliny okrywowe. W takim przypadku wysiewa się je na całej powierzchni, a wiosną całość można rozdrobnić, a uprawić tylko pasy, w które wysiewa się nasiona lub sadzi rozsadę. Roślina okrywowa w tym przypadku pełni rolę ściółki, chroniąc przed utratą wilgoci i zachwaszczeniem. Należy jednak mieć na względzie, że masa organiczna jest pożywką dla mikroorganizmów dokonujących jej mineralizacji.
Do budowy swoich organizmów zużywają azot glebowy, co powoduje, że ilość dostępnego dla roślin azotu się zmniejsza. Jeśli nie zastosuje się dodatkowego nawożenia, spowoduje to spadek plonu ogórka.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron