Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka



     Wymagania pokarmowe ogórka określone na podstawie składników mineralnych pobranych przez rośliny wydają się być dość zgodne w różnych publikacjach. Dla uzyskania plonu 30 ton z 1 ha rośliny pobierają około 50 kg N, 40 kg P2O5, 80 kg K2O i 30 kg CaO.
Wymagania pokarmowe nie są równoznaczne z potrzebami nawozowymi, które są znacznie wyższe. Ogórek ma bowiem dobrze rozwinięty, ale płytki system korzeniowy. Korzysta głównie ze składników znajdujących się w zasięgu jego korzeni. Część składników mineralnych jak azot jest łatwo wypłukiwana do głębszych warstw i staje się niedostępna dla ogórka.
Zawartość składników pokarmowych w glebie powinna być wyższa, aby roślina była zdolna pobrać potrzebną jej ilość.
Źródłem składników mineralnych w okresie wegetacji są dla ogórka nawozy organiczne. W uprawach ekologicznych zaopatrzenie roślin realizowane jest przez płodozmian i stosowane nawozy organiczne i nawozy zielone.

      Obiektywną ocenę zasobności gleby w składniki pokarmowe można wykonać tylko po wykonaniu analizy chemicznej gleby. Na ogół wystarcza to dla ustalenia prawidłowych dawek nawozów. Dla ogórka gruntowego optymalna zawartość składników mineralnych w 1 litrze gleby wynosi: 80-120 mg N, 60-80 mg P, 160- 220 mg K, 70 -120 mg Mg i 1500 - 2000 Ca. W oparciu o wykonaną analizę można ocenić, czy i w jakiej ilości dodatkowe nawożenie będzie potrzebne.
Ogórek najczęściej jest uprawiany po mieszankach motylkowatych lub dużych dawkach nawozów organicznych, które są nie tylko źródłem azotu i innych makrosk ładników, ale i mikroelementów. Jeśli przy tym nie popełni się dużego błędu, to na ogół rzadko można spotkać się z niedoborem składników mineralnych. Wyst ąpić mogą w przypadku stosowania źle przygotowanego kompostu, przy znacznej zmianie odczynu gleby, nadmiernym i szybkim wzroście, spowodowanym gwał- townym wzrostem temperatury i nasłonecznienia (transport niektórych pierwiastków nie nadąża za wzrostem roślin) oraz nadmiernym nawadnianiu. Objawy niedoboru niektórych składników są łatwe do rozpoznania, inne znacznie trudniej.

      Objawy najczęstszych niedoborów składników mineralnych u ogórka gruntowego
Pierwiastek
Objawy
Azot Liście przebarwiają się na kolor żółto-zielony do żółtego. Tworzą się cienkie twarde, włókniste łodygi. Owoce jaśnieją, stają się czubate na końcach. Korzenie karłowacieją, brunatnieją i zamierają. Azot
Fosfor Liście mają kolor ciemno zielony, są matowe. Owoce są ciemnozielone do brązowych. Łodygi stają się delikatne
Potas Liście stają się niebiesko-zielone w okolicy nerwów. Na obrzeżach liści tworzą się zbrązowienia i nekrozy. Wzrost roślin spowalnia się. Owoce robią się wąskie od strony łodygi.
Magnez Rośliny stają się mniejsze i słabsze. Na wyrośniętych liściach pojawia się chloroza, nerwy pozostają zielone. Brzegi liści stają się kruche i nierówne. Jakość owoców obniża się i plon spada.
Wapń Najmłodsze liście są jasne, słabe i nieco zniekształcone. Owoce od strony kwiatu słabo się rozwijają i ich wzrost oraz pędów jest ogólnie upośledzony.


      Ogórek jest tolerancyjny na pewne obniżenie się odczynu gleby nawet do pH 5,8. Najlepsze owocowanie i wzrost uzyskuje się przy pH 6,0 - 7,2. W niższym odczynie lepiej przyswajalna jest większość mikroelementów, z wyjątkiem molibdenu.
Niższy odczyn można utrzymywać na glebach z natury kwaśnych, glebach torfowych, a wyższy na glebach zasadowych jak lessy.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron