Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zbiór i sposoby przechowywania ogórków

Ręczny zbiór ogórka
Ręczny zbiór ogórków


     Zbiór ogórków powinien być przeprowadzony bardzo starannie, gdyż najmniejsze mechaniczne uszkodzenie powierzchni owocu przyspiesza transpirację oraz pogarsza jakość i skraca okres składowania. Zaraz po zbiorze, szczególnie w okresie ciepłej pogody, owoce ogórków powinny być szybko schłodzone do temperatury składowania. Wodne schładzanie jest jedną z lepszych metod szybkiego obniżenia temperatury. Nie należy jednak stosować do schładzania wody o temperaturze poniżej 6oC, gdyż jak wykazały pomiary fluorescencji chlorofilu, w tej temperaturze mogą być zainicjowane uszkodzenia chłodowe owoców. W tradycyjnej uprawie ekologicznej ogórka nie jest możliwe zbieranie ogórków tak specjalistycznym kombajnem jak poniżej:     Owoce ogórków obejmujących stopniowo całą powierzchnię owocu. Po krótkim okresie składowania w niskiej temperaturze uszkodzenia te nie są widoczne i ujawniają się podczas dalszego składowania w temperaturze pokojowej. Silne uszkodzenie owoców ogórków następuje już po 2 dniach składowania w temperaturze 0oC, 4 dniach składowania w temperaturze 4.5oC i 8 dniach w temperaturze 7oC. Uszkodzenia chłodowe kumulują się w owocach i mogą być zapoczątkowane już przed zbiorem ogórków.
Stwierdzono, że okresowe (1-2 dniowe) podwyższanie temperatury, podczas przechowywania ogórków w niskiej temperaturze (< 5oC) opóźnia wystą- pienie i ogranicza zakres uszkodzeń chłodowych owoców. Notuje się różnice w podatności poszczególnych odmian ogórka na uszkodzenia chłodowe.
Podczas składowania w temperaturze powyżej 13oC następuje szybkie starzenie się oraz utrata wartości handlowej owoców, głównie na skutek żółknięcia, marszczenia się skórki i gnicia.

      Owoce ogórków szybko więdną jeśli są składowane w wilgotności poniżej 95%. Wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu nie tylko zmniejsza ubytki masy i mięknięcie owoców lecz również opóźnia pojawienie się oznak uszkodzeń chłodowych, jeśli ogórki są przechowywane w niższej temperaturze. Dla ograniczenia strat wody z owoców powszechnie stosuje się woskowanie lub opakowanie pojedynczych owoców w folię termokurczliwą, folię rozciągliwą lub też woreczki foliowe perforowane. Owoce przechowywane w woreczkach foliowych grubości 0.03 mm przez okres 18 dni w temperaturze 5oC i wilgotności względnej powietrza 90-95% w mniejszym stopniu były uszkodzone niż ogórki nie opakowane. Ubytki masy u owoców opakowanych nie przekraczały 1% podczas gdy u owoców nie opakowanych wynosiły ok. 9%.

      Zastosowanie kontrolowanej atmosfery pozwala na zahamowanie żółknięcia składowanych owoców jak również ograniczenia uszkodzeń chłodowych. Podwyższona koncentracja CO2, a w nieco mniejszym stopniu obniżony poziom O2 zmniejsza stopień uszkodzeń chłodowych owoców.
Kontrolowana atmosfera nie zabezpiecza całkowicie przed uszkodzeniami chłodowymi owoców ogórków, a jedynie opóźnia ich pojawienie się. Nie można podać jednego optymalnego składu gazowego atmosfery, gdyż zależy on od odmiany, sposobu uprawy ogórków i warunków przechowania.
Nawet w optymalnych warunkach temperatury i wilgotności względnej powietrza poziom CO2 nie powinien być wyższy od 10%, a poziom O2 niższy od 2%.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (2)
Autor: ~kuba     (2017-07-12,  18:19:52)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 31.128.19.137)Odpowiedz
Temat:

pismak


Owoce ogórków obejmujących stopniowo całą powierzchnię owocu.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron