Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Terminy i metody uprawy ogórka

Mała plantacja ogórków
Mała plantacja ogórków


     Ogórki można uprawiać zarówno z siewu jak i z rozsady. Wybór metody zależy od przeznaczenia plonu, planowanego terminu zbioru, ryzyka zachwaszczenia i porażenia przez choroby i szkodniki.

      Uprawa z siewu jest najtańszą metodą produkcji.
Ogórki sieje się, gdy gleba jest dostatecznie nagrzana, co gwarantuje szybkie i równomierne wschody. Wierzchnia warstwa gleby powinna osiągnąć temperaturę przynajmniej 12oC. Im wyższa temperatura tym wschody przebiegają szybciej. Ziemia powinna też być wilgotna, ale nie nadmiernie mokra.
Zbyt długie leżenie nie skiełkowanych nasion w ziemi może narazić je na gnicie lub słabe i nierównomierne wschody. Wschody roślin powinny nastąpić po przeminięciu okresu przymrozków.
W okresie wiosennym wschody roślin pojawiają się po 10 -14 dniach. Siew ogórka można przeprowadzać w kilku terminach, aby przedłużyć okres zbiorów.
Zwykle można wysiewać nasiona od 10 maja do pierwszej dekady czerwca. Ostatnie terminy siewu są czasami bardziej ryzykowne ze względu na niedostatek wilgoci w glebie.
Przed siewem bywa czasem konieczne nawodnienie pola.
Nasiona sieje się w równomiernie rozmieszczonych rzędach lub systemem pasowo-rzędowym. Odległość między rzędami powinna być dostosowana do uprawy ciągnikiem.
W systemie pasowo-rzędowym pas tworzą dwa rzędy roślin zbliżone do siebie . Odległości między pasami muszą być na tyle duże, aby umożliwić wykonywanie prac pielęgnacyjnych i zbioru owoców. Nasiona sieje się na głębokość 1.5- 3 cm. Po wschodach rośliny w rzędzie powinny rosnąć co 15 - 20 cm.

      Uprawa z rozsady ma największe znaczenie dla produkcji przyspieszonej, poplonowej i tam, gdzie istnieje ryzyko zdominowania roślin przez chwasty.
Inną zaletą uprawy z rozsady jest uniknięcie strat we wschodach roślin spowodowanych żerowaniem larw śmietki kiełkówki. Stosując uprawę z rozsady w połączeniu z okrywaniem roślin można uzyskać przyspieszenie plonowania nawet o 3 tygodnie. Uprawa z rozsady daje możliwość uprawy poplonowej ogórka po przedplonie o krótszym okresie wegetacji.
W stosunku do siewu sadzenie rozsady może być przeprowadzone prawie o miesiąc później. Tyle mniej więcej trwa okres produkcji rozsady doniczkowanej w szklarni lub tunelu foliowym. Tradycyjną metodą, teraz już nieco u nas zapomnianą, jest produkcja w doniczkach ziemnych.
Zmodernizowana produkcja rozsad w doniczkach ziemnych bazuje na zmechanizowanej linii do ich produkcji. Ważne jest, aby przygotować odpowiednio żyzne, o dobrej porowatości podłoże i na tyle lepkie, aby można było uformować doniczki. W ziemi musi znajdować się też odpowiedni zapas składników pokarmowych, z których korzysta roślina w czasie wzrostu.
Może to być kompost wzbogacony dodatkiem substancji podwyższających biologiczną aktywność i żyzność gleby jak mączki z krwi, rogowej, kostnej.

      Ziemia do produkcji rozsady powinna być przygotowana wcześniej, aby składniki pokarmowe zaczęły przechodzić w formy dostępne dla roślin. Zwięzłość doniczek może poprawić dodatek gliny. W niewielkiej ilości dopuszcza się również dodatek torfu.
Składniki do wykonania podłoży powinny być wykonane we własnym zakresie lub w innym gospodarstwie ekologicznym, chyba że upoważniona jednostka certyfikująca zezwoli na nabycie ich z innego źródła.
Przed podjęciem decyzji o wzbogaceniu ziemi w składniki pokarmowe dobrze byłoby przeprowadzić analizę podłoża. Do produkcji rozsady można również wykorzystywać różnego rodzaju doniczki pełne, pierścieniowe lub wielodoniczki. Te ostatnie znajdują coraz szersze zastosowanie, ze względu na małe zużycie podłoża, możliwość dobrej kontroli wzrostu roślin i łatwą pielęgnację.
Podłoże do ich napełniania powinno być lekkie, porowate, a jednocześnie dobrze zatrzymujące wilgoć i odpowiednio zasobne. Może być on przygotowane z odkwaszonego torfu wysokiego, wzbogaconego kompostem i nawozami mineralnymi.
Jeśli udział kompostu zbytnio je zagęszcza do rozluźnienia można użyć perlitu lub wermikulitu.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (11)
Autor: ~Marek Kniaź     (2016-06-15,  16:07:05)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.6.138.75)Odpowiedz
Temat:

Terminy wysiewu nasion


Witam Mam pytanie do znawców tematu. Które z odmian ogórków można jeszcze wysiać. Wiem, że mamy już 15 czerwca i jest bardzo późno ale może są odmiany na późny/jesienny zbiór? Nasiona chciałem kupić tutaj... [->]
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 9]
Temat:

Komentarze na temat: Terminy i metody uprawy ogórka


Dyskusja użytkowników na temat: Terminy i metody uprawy ogórka


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron