Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka

Dojrzałe, dorodne ogórki.
Dojrzałe, dorodne ogórki.


     Gleba jest podstawowym i najważniejszym środkiem produkcji wykorzystywanym w rolnictwie. Jakość gleby i jej zdrowotność jest fundamentem rentownej i stabilnej produkcji.
Ważnym elementem gospodarki jest ustalanie takiego następstwa roślin po sobie, które nie spowoduje wyczerpania rezerw składników pokarmowych, ważnych dla zachowania i poprawiania żyzności gleb. Konieczność ustalania odpowiedniego następstwa roślin stwierdzono już dość dawno.
Uprawiając co roku ten sam gatunek, na tym samym polu, stwierdzono słabszy wzrost i stopniowy spadek plonów, określając to "zmęczeniem gleby". Szkodliwość uprawiania tego samego gatunku ciągle na tym samym miejscu polega na nagromadzeniu się różnych produktów przemiany materii, wydzielin korzeniowych hamujących wzrost roślin, toksyn oraz licznych patogenów glebowych i szkodników.

W uprawie ekologicznej, jako obowiązującą zasadę przyjęto, że ten sam gatunek, a nawet gatunek z tej samej rodziny botanicznej nie może powrócić na to samo pole wcześniej niż za cztery lata. Jeśli przerwa byłaby dłuższa, to ryzyko wystąpienia zmęczenia gleby znacznie się zmniejsza.

      Pokrewieństwo i przynależność poszczególnych gatunków warzyw do rodzin botanicznych podano w tabeli.

Rodzina
Warzywa spokrewnione
Komosowate
burak ćwikłowy, szpinak
Kapustowate
kapusty, jarmuż, kalafior, brokuł, kalarepa, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka, brukiew, rzeżucha, chrzan
Baldaszkowate
marchew, pietruszka, seler, pasternak, koper
Psiankowate
ziemniak, uprawa pomidora, oberżyna, papryka
Dyniowate
ogórek, cukinia, kabaczek, dynia, arbuz, melon
Motylkowate
bób, groch, fasola, soja
Astrowate
sałata, cykoria, endywia, salsefia, skorzonera
Cebulowate
cebula, czosnek, por, szczypiorek
Rdestowate
rabarbar, szczaw
Trawy
kukurydza


      Przestrzeganie zasady nie uprawiania po sobie roślin spokrewnionych, nie daje całkowitej gwarancji, że pewne choroby czy szkodniki nie pojawią się, ale znacznie to ryzyko ogranicza.
Następnym celem ułożenia odpowiedniego następstwa roślin w płodozmianie jest zachowanie i ciągłe podnoszenie żyzności gleb. Jest to szczególnie ważne w gospodarstwach ekologicznych, gdzie eliminuje się nawozy sztuczne. Z tego powodu w każdym płodozmianie powinny się znaleźć rośliny motylkowate, które wzbogacają glebę w azot, pobierany z powietrza, przez żyjące w symbiozie z rośliną, bakterie z rodzaju Rhizobium.
Mówiąc o roślinach ma się na względzie gatunki użytkowane rolniczo jak lucerna, łubin, koniczyna, seradela itp. Uprawia się je w czystym siewie lub częściej w mieszankach z trawami lub innymi roślinami. Warzywa z rodziny motylkowatych również są źródłem azotu, ale głównie z resztek pożniwnych, gdyż znaczna część składników mineralnych jest wynoszona z plonem.
W płodozmianie, bezpośrednio po roślinach motylkowatych, powinny przychodzić rośliny o największych wymaganiach w stosunku do tego składnika.

      Pod względem zapotrzebowania na azot rośliny warzywne można podzielić na trzy grupy:
Duże
Średnie
Małe
Kapusty, kalafior, cukinia, ogórek, pomidor, brukselka, seler, papryka, oberżyna Brokuł, jarmuż, por, cebula, burak, pietruszka, kalarepa, cykoria, marchew, fasola Sałata, groch, roszponka, szparag, fasola karłowa


      Mimo dobrodziejstwa jakim są rośliny motylkowate należy pamiętać, że również ich częste pojawianie się w płodozmianie może doprowadzić do zmęczenia gleby, podobnie jak to jest w przypadku innych grup warzyw. W takim przypadku potrzebę dodatkowego wniesienia azotu do gleby realizuje się przez stosowanie kompostów.
Ryzyko zmęczenia gleb ogranicza się przez uprawę roślin motylkowatych w mieszankach z trawami lub zbożami, zamiast w czystym siewie.
Drugą ważną grupą, która powinna być uwzględniana w płodozmianie są zboża, pozostawiaj ące korzystne stanowisko dla wielu gatunków warzyw.
Zboża są również dobrym przedplonem dla ogórka. Ponieważ nie pozostawiają zbyt zasobnego stanowiska koniecznym jest, stosownie po nich mieszanek roślin motylkowatych lub wiosną dodatkowego nawożenia kompostem albo dobrze rozłożonym obornikiem.
Poszczególne gatunki roślin warzywnych mają zróżnicowane potrzeby nie tylko w stosunku do azotu, ale i pozostałych składników mineralnych. Z tego punktu widzenia gatunki o takich samych lub zbliżonych wymaganiach pokarmowych nie mogą przychodzić bezpośrednio po sobie, aby nie doprowadzić do jednostronnego wyczerpania poszczególnych składników mineralnych w glebie.
Pod względem większego zapotrzebowania na poszczególne pierwiastki rośliny można podzielić na trzy grupy.

Warzywa o większym zapotrzebowaniu na:
Azot
Fosfor
Potas
Sałata, szpinak, kapusta, kalafior, brukselka, brokuł, jarmuż Kabaczek, ogórek, melon, dynia, pomidor, papryka, oberżyna Warzywa korzeniowe, cebula, szalotka, czosnek, por, marchew, buraki, rzepa, rzodkiewka


      Według tego kryterium w płodozmianie warzywa z poszczególnych grup powinny przychodzić po sobie. Takie następstwo może być brane pod uwagę, gdy w tym samym roku chcemy uzyskać dwa plony warzyw.
Z punktu widzenia racjonalnego wykorzystywania składników mineralnych znajdujących się w całym, dostępnym dla roślin, profilu glebowym i zmniejszenia strat powodowanych wypłukiwaniem do głębszych warstw, trzeba brać pod uwagę głębokość systemu korzeniowego uprawianych roślin.
Rośliny z głębokim systemem korzeniowym, głównie wieloletnie motylkowate oraz warzywa korzeniowe poprawiają strukturę gleb, przyczyniają się do uruchamiania składników mineralnych, będących poza zasięgiem systemu korzeniowego innych gatunków. W płodozmianie, po roślinach płytko korzeniących się umieszcza się rośliny o głębokim systemie korzeniowym.
Poza wymienionymi kryteriami agrotechnicznymi o ostatecznym zestawie roślin w płodozmianie musi decydować profil produkcji gospodarstwa i uzyskany efekt ekonomiczny.
W gospodarstwie z własną produkcją zwierzęcą można połą- czyć wykorzystywanie roślin motylkowatych na paszę i jako nawóz zielony. Produkcja zbóż będzie doskonale uzupełniać się z produkcją warzyw.
Jedynie połączenie z produkcją roślin okopowych nie dla wszystkich gatunków warzyw może być korzystne, ze względu na niszczenie struktury gleby i znaczne wyczerpanie składników mineralnych.

      Podobnie jak w każdym naturalnym środowisku gleba powinna być przez cały czas zakryta. Zatem, jeśli po zbiorze plonu głównego rola miała by zbyt długo czekać na następną uprawę, trzeba przewidzieć możliwość uprawy międzyplonów, aby nie dopuszczać do niepotrzebnej erozji gleb.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka


Dyskusja użytkowników na temat: Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron