Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Wymagania klimatycze i glebowe marchwi
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi
Odmiany marchwi
Płodozmian i stanowiskow zmianowaniu marchwi
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie marchwi
Metody uprawy marchwi- terminy
Pielęgnacja marchwi
Chwasty marchwi
Choroby marchwi
Szkodniki marchwi-zwalczanie
Połyśnica marchwianka
Bawełnica topolowo -marchwiana
Mszyca głogowo-marchwiana
Rolnice
Guzak północny
Zbiór i przechowywanie marchwi
Wymagania jakościowe i przygotowanie marchwi do transportu
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Połyśnica marchwianka



      Połyśnica marchwianka (łać. Psila rosae).
Opis szkodnika Biologia i opis szkód Profilaktyka i regulacja występowania
Osobnik dorosły to błyszczącoczarna muchówka długości do 5mm. Głowa, czułki i odnóża są barwy rdzawo-żółtej. Larwa jest walcowata koloru jasnożó łtawego długości do 8mm.
Połyśnica marchwianka to błyszczącoczarna
muchówka
długości do 5mm
Połyśnica występuje w dwóch pokoleniach w ciągu roku. Zimuje w żółtobrązowej bobówce (do 5mm), w pobliżu miejsca żerowania larw. Przeważnie od końca maja marchew jest masowo zasiedlana przez pierwsze pokolenie, a przez drugie - od połowy lipca. W przypadku siewek, jedna larwa może całkowicie zniszczyć do 15 roślin. W jednym wyrośniętym korzeniu może natomiast żerować kilka larw. Tkanka w miejscu uszkodzenia gnije. Bez zabiegów ochronnych straty w plonie mogą sięgać do 70%. Większe szkody płyśnica wyrządza na plantacjach zlokalizowanych w pobliżu skupisk drzew i krzewów. Okres zagrożenia sygnalizuja żółte tablice lepowe. Progiem zagrożenia jest średnio do 2 odłowionych muchówek z 3-4 tablic w ciągu trzech kolejnych dni. Szkodliwość połyśnicy można znacznie ograniczyć przestrzegając podstawowych zasad agrotechnicznych. Plantację należy zakładać z dala od ubiegłorocznych upraw warzyw baldaszkowatych. Owad dorosły jest cieniolubny i unika nasłonecznionych i przewiewnych miejsc. Samice największą liczbę jaj (do 90%) składają na roślinach rosną- cych w pasie do 30 m w głąb wielohektarowej plantacji. Rośliny rosnące w dalszej odleg łości od brzegu są znacznie mniej uszkadzane, ponieważ tylko około 10% muchówek składa jaja w głębi pola. Nie pozostają one na polu cały dzień, ale z powrotem chronią się w pobliskich drzewach lub krzewach. Plantacja powinna być zlokalizowana z dala od kwitnących wieloletnich upraw (m. in. rzepaku, lucerny, koniczyna). Przyciągają one bowiem okoliczne muchówki, a samice po pobraniu pokarmu (nektar lub wydzielina soków) i kopulacji, składają jaja na roślinach żywicielskich swoich larw. Niszczenie kwitnących chwastów na plantacji. Ich nektar jest także źródłem pokarmu dla muchówek. Wykonanie głębokiej orki po ostatnim zbiorze. Część bobówek jest wówczas wyrzucana na powierzchnię gleby, gdzie ginie od niskich temperatur w okresie zimowym lub jest zjadana m.in. przez ptactwo.

Wysiewanie nasion wczesną wiosną. Szczytowe żerowanie larw przypada w okresie, kiedy rośliny przekraczają fazę 2-3 liści i larwa może żerować tylko w jednej roślinie. Zakładanie siatek lub włóknin w okresie wschodów. Na terenach szczególnie zagrożonych, marchew powinna być uprawiana w maksymalnej rozstawie. Przeciwdziała to rozprzestrzenianiu się szkodników, z uwagi na późniejsze stykanie się ze sobą rozrastającej się naci tworzącej rodzaj tunelu. Takie zacienione "tunele" sprzyjają rozlotowi much w głąb plantacji.

Dopuszczalne jest stosowanie preparatu Bioczos* w dawce: 2 kostki na 1 l wody. Zaleca się podlewanie lub obfite opryskiwanie w okresie nalotu muchówek I i II pokolenia. Zabieg wykonać trzykrotnie w odstępie 7 dni.
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Połyśnica marchwianka


Dyskusja użytkowników na temat: Połyśnica marchwianka


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron