Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Uprawa cebuli z siewu
Uprawa cebuli z rozsady
Uprawa cebuli z dymki
Uprawa ozima cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa cebuli z rozsady     Uprawa z rozsady
Rozsada cebuli w donicach
Rozsada cebuli w donicach


     Jedną z głównych zalet uprawy cebuli z rozsady jest możliwość uzyskania wysokiego plonu dużych cebul, wyrównanych pod względem wielkości i kształtu. Pozwala również na przyspieszenie zbiorów o około 3-4 tygodnie, w porównaniu do uprawy z siewu, a więc skraca okres wegetacji cebuli w polu. Zatem ochrona cebuli przed chwastami i jest znacznie łatwiejsza niż przy uprawie z siewu. Metoda ta ma szczególnie duże znaczenie w rejonach o krótszym okresie wegetacji, oraz na glebach cięższych, gdzie utrudniony jest wczesny siew nasion w pole.
Rozsadę produkuje się w szklarni, tunelu foliowym lub w inspekcie. Przed przystąpieniem do produkcji rozsady pomieszczenia te należy dokładnie zdezynfekować, najlepiej przy użyciu gorącej wody, o minimalnej temperaturze 70oC, pod ciśnieniem.

      Pomieszczenia te powinny być ogrzewane, aby zapewnić odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion i wzrostu rozsady. Wysiew nasion przypada na koniec lutego i pierwszą dekadę marca. Okres produkcji rozsady trwa 6-8 tygodni. Do obsadzenia 1 ha potrzeba około 500 tys. szt. rozsady.
Należy zatem wysiać około 3 kg dobrze kiełkujących nasion. Nasiona wysiewa się do gruntu pomieszczeń uprawowych, wynawożonych dobrze rozłożonym kompostem lub do skrzynek wypełnionych mieszaniną ziemi kompostowej i odkwaszonego torfu. Siew nasion wykonuje się rzutowo lub lepiej rzędowo, w rzędy odległe od siebie 5-10 cm, w ilości 20-30 g nasion/m2 powierzchni. Głębokość wysiewu wynosi 1cm. Bardziej nowoczesna a przy tym łatwiejsza do zmechanizowania, jest uprawa z rozsady, produkowanej w wielodoniczkach tacowych, do tzw. ,,gniazdowej" uprawy cebuli. Do wielodoniczek o pojemności pojedynczej komórki około 50 cm3 wysiewa się 4-5 nasion, z czego otrzymuje się 3-4 rośliny. Na obsadzenie 1 ha potrzeba około 150 tys. szt. pojedynczych doniczek. W okresie produkcji rozsady, od siewu do pojawienia się wschodów, optymalna temperatura wynosi 18-20oC. Po wschodach temperaturę obniża się do 15-18oC w dzień i około 10oC w nocy.
Na kilka dni (6-8) przed wysadzeniem w pole, rozsadę należy hartować, poprzez ograniczenie podlewania i stopniowe zwiększanie wietrzenia.

      Dobrze wyrośnięta rozsada powinna mieć 3-4 liście oraz około 4-5 mm grubości. W pole rozsadę wysadza się w drugiej połowie kwietnia do początku maja. Przygotowanie pola jest podobne jak przy uprawie cebuli z siewu.
Również, podobnie jak przy uprawie z siewu, stosuje się rzędowy lub pasowo-rzędowy system sadzenia oraz takie same odległości między rzędami. Odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 5-8 cm.
Z uwagi na małe odległości między roślinami w rzędzie sadzenie pojedynczej rozsady jest trudne do zmechanizowania i w zasadzie odbywa się ręcznie.
Znacznie łatwiej jest zmechanizować sadzenie gniazdowe rozsady doniczkowanej. Rozsadę doniczkowaną sadzi się w rzędzie co 20 cm i można ją wysadzić przy pomocy odpowiednich sadzarek lub ręcznie.
Wadą uprawy gniazdowej jest znacznie gorsze wyrównanie cebuli pod względem wielkości i kształtu, niż przy uprawie z rozsady pojedynczej.

Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron