Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Uprawa cebuli z siewu
Uprawa cebuli z rozsady
Uprawa cebuli z dymki
Uprawa ozima cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa ozima cebuli      Uprawa ozima
Świeża cebula ma większą wartość odżywczą i jest bardziej atrakcyjna dla konsumenta niż pochodząca z długiego przechowywania. Dlatego też, w celu wydłużenia okresu zaopatrzenia w cebulę świeżą, dąży się do uzyskania jak najwcześniejszych zbiorów.
Spośród różnych metod uprawy cebuli, największe możliwości przyspieszenia zbiorów cebuli daje uprawa ozima. Zbiór cebuli ozimej dokonuje się o około 1,5 do 2,5 miesiąca wcześniej niż z siewu wiosennego oraz o około 1 do 1,5 miesiąca wcześniej niż z uprawy cebuli z dymki lub z uprawa cebuli z rozsady. Zbiór cebuli ozimej rozpoczyna się zwykle w końcu maja-początku czerwca, a w lata o wczesnej i ciepłej wiośnie, nawet już w połowie maja. Na zbiór pęczkowy nadaje się zazwyczaj już na początku maja.

      Uprawa nie jest jednak pozbawiona ryzyka związanego z wymarzaniem cebuli w mroźne bezśnieżne zimy. Z obserwacji prowadzonych w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach wynika, że cebula wymarza przy temperaturach poniżej 15oC, przy braku okrywy śnieżnej, ale kilkucentymetrowa warstwa śniegu pozwala jej przetrwać znacznie większe mrozy.
Jedną z lepszych metod poprawienia zimotrwałości cebuli jest jej przykrywanie bezpośrednio przed nadejściem mrozów włókniną polipropylenową, którą usuwa się wiosną około połowy kwietnia. Najlepsze warunki do uprawy cebuli ozimej występują w rejonach o stosunkowo łagodnych zimach, obfitych w opady śniegu. Takie warunki występują w rejonach nadbałtyckim, południowo-zachodnim i zachodnim.
Termin siewu powinien być tak dobrany, aby przed nastaniem zimy (połowa/koniec listopada) rośliny osiągnęły odpowiednią fazę rozwojową. Cebula powinna do tego czasu wytworzyć 3-4 liście i mieć średnicę szyjki 5-8 mm. Tak wyrośnięta cebula odznacza się dobrą mrozoodpornością oraz wczesnym i szybkim wzrostem w okresie wiosennym. W warunkach klimatycznych Polski, optymalny termin siewu cebuli ozimej mieści się pomiędzy 10 a 25 sierpnia. Sposób i norma wysiewu są podobne jak przy uprawie z wiosennego wysiewu.

      Pole pod uprawę cebuli ozimej powinno być wyrównane, aby w czasie roztopów wiosennych nie tworzyły się zastoiska wodne. Gleba powinna być żyzna, ale dość przepuszczalna. Wymagania cebuli ozimej w stosunku do stanowiska są podobne do wymagań cebuli z siewu wiosennego. Ważnym jest jednak, aby roślina przedplonowa była zebrana, bądź przyorana, co najmniej na około 2-3 tygodnie przed wysiewem nasion.
Wiosną, po ruszeniu wegetacji, kiedy w niskich temperaturach rozkład materii organicznej jest spowolniony, cebula ozima może odczuwać głód azotu. Wymaga więc w miarę wczesnego zasilania szybko działającym nawozem bogatym w ten pierwiastek, jak guano, suszony pomiot ptasi, czy gnojówka pochodzące z gospodarstw ekologicznych.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron