Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Ograniczenie zachwaszczenia
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ograniczenie zachwaszczenia

     Ograniczenie ujemnych skutków powodowanych przez chwasty polega na stosowaniu zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych takich jak:
 • Unikać nawożenia źle przefermentowanym obornikiem, gdyż zawiera on duże ilości zdolnych do kiełkowania nasion chwastów. W uprawach późnych odmian kapusty można przyorać obornik i inne nawozy organiczne (np. komposty) wczesną wiosną, szczególnie na glebach ciężkich, zlewnych i nadmiernie wilgotnych, ale warto pamiętać, że po ich przyoraniu jesienią- jest zwykle mniej chwastów.
 • Uprawiać kapustę w stanowiskach możliwie jak najmniej zachwaszczonych. Dotyczy to szczególnie kapusty sadzonej wcześnie i nakrywanej włókniną lub folią. Przed sadzeniem kapusty wczesnej jest bardzo mało czasu od rozmarznięcia gleby do terminu sadzenia, aby udało się istotnie ograniczyć zachwaszczenie zabiegami mechanicznymi.
 • Kapustę uprawiać z rozsady. Uprawa z siewu, w gospodarstwach ekologicznych, gdzie nie można stosować środków ochrony roślin, jest ryzykowna. Do produkcji rozsady używać podłoży wolnych od nasion chwastów. W kilka dni po sadzeniu sprawdzić stan przyjęcia się roślin i uzupełnić 'wypady', gdyż na niezajętych przez rośliny miejscach będą wyrastały chwasty.
 • Wybierać odmiany szybko rosnące, tworzące dużą masę liści dobrze pokrywających powierzchnię gleby w międzyrzędziach.
 • Okres od rozmarznięcia gleby do sadzenia wykorzystać na niszczenie chwastów zabiegami mechanicznymi, wykonywanymi w miarę potrzeby.
 • Przewidując mechaniczne zwalczanie chwastów, odległości między rzędami dostosować do rozstawy kół ciągnika i narzędzi do uprawek międzyrzędowych. Pielenie ręczne i zabiegi mechaniczne wykonywać płytko (na głęb. 1-3 cm). Jeżeli pole nie jest zachwaszczone i powierzchnia roli nie jest zaskorupiona, to nie ma potrzeby wzruszania międzyrzędzi.
 • W celu zmniejszenia zachwaszczenia w uprawie kapusty późnej wykonuje się 2-4 krotne wzruszanie międzyrzędzi, uzupełnione 2 - 3 ręcznymi pieleniami. Po przedplonach pozostawiających pole w dobrej kulturze i w warunkach sprzyjających szybkiemu wzrostowi kapusty często stosuje się 1 ręczne pielenie i 1 - 2 zabiegi mechaniczne. W kapuście wczesnej, uprawianej z rozsady doniczkowanej, prowadzi się zwykle nie więcej niż 2 mechaniczne uprawki w międzyrzędziach, uzupełnione 1 - 2 pieleniami ręcznymi. Liczba zabiegów zależy od dynamiki pojawiania się chwastów i warunków meteorologicznych. Nakłady pracy ręcznej na odchwaszczenie 1 ha kapusty wynoszą 100-150 robotnikogodzin.
 • Powierzchnię gleby przed sadzeniem rozsady można ściółkować materiałami nieprzepuszczającymi światła, np. czarną włókniną. Ściółka nie chroni całkowicie kapusty przed chwastami, bo nie jest zakryta cała powierzchnia pola. Między pasami folii rosną chwasty, które trzeba zwalczać mechanicznie lub ręcznie. W nacięciach folii czy włókniny, obok posadzonej rozsady wyrastają różne dość głęboko korzeniące się chwasty o wiązkowym systemie korzeniowym (np. komosa biała). Przerastają one ponad posadzoną rozsadę i oplatają korzeniami system korzeniowy kapusty. Trzeba je usuwać ręcznie bardzo ostrożnie, najlepiej przez ich wycinanie tuż u podstawy, aby nie podrywać systemu korzeniowego kapusty.
 • Do ręcznego pielenia przystępować tuż po pojawieniu się chwastów, zazwyczaj nie później niż po 3 tygodniach od sadzenia i usuwać je w fazie liścieni i pierwszych par liści. Pielić w czasie pochmurnej lub przekropnej pogody albo wkrótce po deszczu lub nawadnianiu i po przeschnięciu gleby umożliwiającym wejście na pole.
 • Ostatnią uprawkę międzyrzędową wykonywać najpóźniej przed zakryciem gleby przez liście kapusty. Gdy chwastów w tym czasie nie ma lub jest ich niewiele lepiej z niej zrezygnować, gdyż przyspieszy ona szybkie kiełkowanie i wschody nowych chwastów, a pielenie wykonać ręcznie.
 • Przykład mechanicznego pielenia uprawy.
  Przykład mechanicznego pielenia uprawy.


       Do mechanicznego zwalczania chwastów można wykorzystać pielniki z nożami kątowymi i gęsiostópkami najlepiej w połączeniu z międzyrzędowymi wałkami strunowymi. Pracę ręczną można ułatwić korzystając z motyk albo grac i spulchniaczy. Zalecane w niektórych krajach maszyny i narzędzia takie jak pielniki szczotkowe, pielniki palcowe, torsyjne i inne nie są u nas jeszcze dostępne. Możliwe jest termiczne zwalczanie chwastów specjalnymi wypalaczami spalającymi propan. Zabieg taki można zastosować po wschodach chwastów na całej powierzchni pola bezpośrednio przed sadzeniem kapusty; do zwalczania chwastów w międzyrzędziach stosując wypalacze z osłonami. Niektóre tego typu urządzenia pozwalają wypalać chwasty nawet w rzędach kapusty, tuż u podstawy roślin, po około 3 tygodniach od sadzenia. Kapusta jest częściowo uszkadzana przez wysoką temperaturę, ale z czasem odrasta. Wypalacze do chwastów nie są obecnie dostępne.

       Zachwaszczenie zmniejszają organiczne ściółki i rośliny okrywowe, w które można sadzić rozsadę kapusty. Jednak wykorzystanie ściółek, szczególnie w uprawie kapusty późnej, nie wydaje się być uzasadnione. W ściółkę i w rozdrobnione rośliny okrywowe praktycznie nie można posadzić rozsady kapusty dostępnymi sadzarkami. Ogranicza to stosowanie takiej metody do małych powierzchni. Ręczne sadzenie w ściółkę jest bardzo trudne i pracochłonne. Sadzenie można ułatwić uprawiając w ściółce (glebogryzarką lub innym narzędziem) wąskie pasy (o szerokości 10 cm) w miejscu planowanych rzędów roslin. W uprawione pasy można sadzić rozsadę. Jednak w miejscach wzruszenia gleby, czyli w rzędach roślin będą rosły chwasty. Największy nakład pracy jest przecież na odchwaszczanie rzędów, a nie szerokich międzyrzędzi. Ponadto kapusta, w warunkach zapewniających dobry wzrost, bardzo szybko zakrywa liśćmi międzyrzędzia, a więc sama jest 'rośliną okrywową'.

       Zastosowanie ściółki może mieć pewne znaczenie w kapuście uprawianej w bardzo szerokiej rozstawie rzędów, nie mniejszej niż 75 cm. W sprzyjających warunkach wystarczająco wysokie plony kapusty można uzyskać stosując bardzo ograniczony system zwalczania chwastów sprowadzony do 1 ręcznego pielenia i 1 mechanicznego zwalczania lub do dwóch mechanicznych zabiegów z pominięciem ręcznego pielenia. Taki system zwalczania chwastów nie zapewni oczywiście dobrego ich zniszczenia, ale z praktycznego punktu.
  Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 2 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

  Reklama
  Agrowłókniny rabatka.pl
  Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

  Ogrodzenia elektryczne Chapron